Krátké české pohádky před spaním pro děti

Chlapec s kožíškem od koz

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Byla jednou jedna vesnice obklopená hustými lesy, kde žil chlapec, kterého nazývali Chlapec s kožíškem od koz. Byl to mladý muž s plným srdcem a statečnou myslí. Jeho život však nebyl vůbec snadný, jelikož jeho rodina byla velmi chudá a musel tak každý den tvrdě pracovat na pastvinách. Jednoho dne se mu však stalo něco zvláštního. Zdeformoval se mu obličej, ale i tak mu to nezabránilo v plnění jeho snů. Jak se však ukázalo, tato zvláštnost mohla být klíčem k naplnění jeho nejtajnějších přání. A tak začíná naše pohádka…

Once upon a time, in a small village nestled in the Czech countryside, there lived a young boy named Janek. Janek was a kind and hardworking lad who spent most of his days tending to his family’s small herd of goats. One day, while out in the fields with his goats, Janek stumbled upon a beautifully crafted bearskin coat. Overwhelmed with excitement and the urge to be extravagant for once, he decided to keep the coat for himself.

### Chlapec najde kozíšek od koz

Janek ran back to his village, flaunting the new coat he had found to all his fellow villagers. However, not long after, he started experiencing an odd and uncomfortable itching sensation all over his body. Little did he know, the coat he had found was not really made of bear skin, but of goat skin!

Feeling tricked and embarrassed, Janek sought help from the village wise woman. The wise woman knew of an old folktale that provided a solution to his problem. She advised Janek to bathe in a nearby stream three times a day, and every time he did, he needed to recite this magical incantation: „Kůže z medvěda, vrchovatě lehce, kůže z kůzle, svrbí, jako čert pekelný.“ Janek followed the wise woman’s advice, and after a few weeks of persistent bathing and incantation, the itching finally subsided.

### Kůže stále svrbí

Just as Janek was ready to sigh with relief, he found out that the itching was not completely gone. A few small itchy patches remained on his back, and it seemed that no amount of bathing or incantation would make them go away. Overcome with despair, poor Janek felt trapped by his own foolishness.

At this point, another wise woman arrived in the village. She was famed for being even more powerful than the first wise woman, and so Janek went to see her. This wise woman had an even better solution. She advised Janek to consult the local goat herder for a special ointment that could cure any goat-related ailment.

### Kozí pastýř pomůže

Janek was unsure whether he could trust the goat herder, but the wise woman assured him that he was trustworthy and could help. He mustered up the courage to seek out the goat herder, and sure enough, the man had an ointment that was able to soothe Janek’s itchy patches completely.

Janek was overjoyed – not only had his itching finally disappeared, but he had also discovered a new friend in the goat herder. The herder taught him all sorts of things about goats that Janek had never heard of before, and they spent many happy afternoons discussing their shared passion for these animals.

### Závěr

In the end, Janek realized that his foolishness in keeping the goatskin coat had led him to make two new friends, learn more about goats, and discover a cure to an old ailment. He smiled at the thought of the long and fruitful relationship he had garnered through a simple mistake.

And so, dear reader, remember that sometimes our mistakes can lead us to great adventures and wonderful discoveries. Do not be afraid to try new things, even if they may seem foolish at first. For in the end, these are the very things that can bring us the most joy and fulfillment in life.

Ponaučení z pohádky pro děti

V pohádce nazvané „Kozí kůže“ žil mladý chlapec Janek, který byl pilným pastýřem své rodiny. Jednoho dne narazil na skvěle vyrobený medvědí kožich, který si rozhodl ponechat pro sebe, aby mohl ukázat svou extravaganci. Nicméně brzy zjistil, že je to kožka, ne medvěd. Poté, co se miloval do kožichu, se ocitl v nepříjemném svědění, které nezávisle plnilo celé jeho tělo. Navštívil moudrou ženu ve vesnici, která mu poradila, aby se třikrát denně koupal v nedaleké řece a přitom říkal magickou formulku. Jeho svědění se sice zmírnilo, ale stále měl malé svědivé skvrny, které neustávaly. Další moudrá žena mu doporučila, aby se obrátil na místního kozáka, který mu poskytl speciální mast na kůži, s níž se Janek úplně uzdravil a získal nového kamaráda. Janek si uvědomil, že jeho chyba mu přinesla nové dobrodružství a krásné objevy. Nenechte se tedy bát nových věcí, neboť vám přinesou nejvíce radosti v životě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka