Krátké české pohádky před spaním pro děti

Hostina pro Aeigira

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Byla jedna malá vesnice uprostřed lesů u jezera, kde žili docela šťastní lidé. Každý rok pořádali velkou slavnost na počest svého ochránce, bájného tvora zvaného Hostina pro Aeigira. Obyvatelé věřili, že prastarý duch ještě stále žije u jezera a chrání jejich domovy. Ale co se stane, když jeden z vesničanů přestane respektovat tradici a narazí na něco, co by neměl? To se dozvíte v této pohádce o neúctě a následcích, která vypráví o síle víry a odvaze.
Once upon a time, in the kingdom of Bohemia, there was a queen named Aeigira. She was known throughout the land for her kind heart and generosity, but she had a problem. The queen was hosting a grand feast, but she didn’t have enough food for all of her guests.

H2: Queen Aeigira’s Dilemma

H3: The Feast

The feast was a special occasion that was held only once a year. It was a day when the queen invited all of the important people in the kingdom to her palace to celebrate her reign. But this year, the queen had a problem – she didn’t have enough food for all of her guests.

H3: The Search for a Solution

The queen knew that she had to find a solution to her problem. She called all of her advisors and asked them for their help. But none of them could find a solution. Then, one of the advisors suggested that the queen should go to the forest and ask the animals for their help.

H2: The Animals‘ Kindness

H3: The Queen’s Journey to the Forest

The queen was hesitant to go to the forest, as it was said to be full of dangerous wild animals. But she knew that it was her only hope, so she set out on a journey to the forest.

H3: The Queen’s Encounter with the Animals

When the queen arrived in the forest, she was surprised to find that the animals were very friendly. They welcomed her with open arms and listened to her problem. The queen explained that she needed food for her feast, but she didn’t have enough for all of her guests.

H3: The Animals‘ Generosity

The animals were touched by the queen’s plight and offered to help. They promised to bring her all of the food that she needed for her feast. The queen was overjoyed and thanked the animals for their kindness.

H2: The Feast

H3: The Guests‘ Amazement

On the day of the feast, the guests were amazed to see all of the food that had been brought by the animals. There were fruits, vegetables, meats, and all kinds of delicious treats. The guests couldn’t believe their eyes and praised the queen for her generosity.

H3: The Animals‘ Gifts

The queen, in turn, thanked the animals for their generous gifts. She promised to always remember their kindness and to treat all animals with the same respect and kindness that she had been shown.

H2: The Lesson Learned

H3: The Queen’s Realization

The queen realized that the animals were not just creatures to be feared and avoided, but that they had their own lives and stories to tell. She promised to always treat animals with kindness and respect and to teach her subjects to do the same.

H3: The Community’s Change

The queen’s example inspired her subjects to change their ways too. They began to see animals not as creatures to be hunted or feared, but as fellow creatures to be respected and cared for. The kingdom became known throughout the land for its kind treatment of animals.

H2: Conclusion

H3: A Story of Generosity and Kindness

The story of Hostina pro Aeigira reminds us of the importance of kindness and generosity. It shows us that even the smallest acts of kindness can have a big impact, and that we should always treat all creatures, great and small, with respect and empathy. May we all be inspired by Queen Aeigira’s example and strive to be kind and generous to all those around us.

Ponaučení z pohádky na dobrou noc

Byla jednou královna jménem Aeigira v království Čechy, známá pro své dobré srdce a štědrost. Avšak měla jeden problém – uspořádala velkou hostinu a neměla dost jídla pro všechny hosty. Královna svolala své poradce a hledala řešení, ale nikdo neměl řešení. Nakonec se královna rozhodla poradit se zvířaty v lese. Když dorazila do lesa, zvířata ji překvapila svou přátelskostí a ochotou jí pomoct. Nakonec jí přinesla všechno jídlo, které potřebovala pro hostinu. Hosté byli udiveni a pochválili královnu za její štědrost. Královna si uvědomila, že zvířata nejsou jen hrozivá stvoření, ale žijí své vlastní životy a mají své příběhy. Inspiruje nás k laskavosti a štědrosti k všem stvořením a učí nás, že i malé činy mohou mít velký vliv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka