Krátké české pohádky před spaním pro děti

Bree a Dívčí Sen – Bree and the Girl’s Dream

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Dívčí Sen se odehrává v malebné krajině, kde žije mladá dívka jménem Bree. Bree je nádherná dívka, která sní o lásce a štěstí. Jednoho dne se jí zjeví víla, která jí dává kouzelný klobouk a tajemný prsten. Oba tyto předměty se stanou klíčem k naplnění Breeina snu. Ale aby se jí splnil sen, musí projít těžkou zkouškou a dokázat svou statečnost, dobrotu a odvahu. Příběh Dívčí Sen plný magie, dobrodružství a romantiky si získá pozornost každého, kdo jej uslyší.

Once upon a time in a small village nestled in the rolling hills of the Czech Republic, there lived a young girl named Bree. Bree was just like any other little girl in the village, with a wild imagination and a burning desire to explore the world around her. However, this little girl had a dream that was different from all the others. Her dream was to see the world through the eyes of the other girls in her village. She longed to know what it was like to be truly free, to run through the meadows without a care in the world.

Chapter 1 – Bree’s Dream Begins
Bree’s dream began one summer day as she was picking wildflowers in the meadow. She looked up and saw a group of girls running through the field, giggling and playing. As she watched them, she felt a pang of jealousy. Why couldn’t she be one of those girls, carefree and happy? She closed her eyes and wished with all her might to be able to see the world through their eyes.

Chapter 2 – The Fairy Godmother appears
Suddenly, a flash of light caught her attention, and she opened her eyes to see a fairy godmother hovering in front of her. The fairy godmother had seen her longing and decided to grant her wish. Bree was overjoyed, and the fairy godmother presented her with a magical necklace. She explained that the necklace had the power to transport Bree into the dreams of other girls.

Chapter 3 – Bree enters the first dream
Without hesitation, Bree put on the necklace and closed her eyes. The next thing she knew, she was in the dream of a young girl named Petra. Petra was a skilled archer and was participating in a competition. Bree was amazed at how skilled she was and the freedom she felt as she ran and jumped from one spot to another. Bree could hardly deal with the excitement she felt at being able to experience these things that were beyond her wildest imaginings.

Chapter 4 – Bree enters the second dream
The next night, Bree put on the necklace again, and she entered the dream of another girl named Jana. In Jana’s dream, she was dancing in a forest clearing, surrounded by a group of forest animals. Bree could feel the joy of dancing, the sweet scent of flowers and the warm, gentle breeze on her skin. She felt like she was alive, and nothing could stop her.

Chapter 5 – Bree learns a valuable lesson from her adventures
As time passed, Bree began to see the world through the eyes of other girls, experiencing their joys and sorrows. Through her adventures, she learned a valuable lesson that she would carry with her for the rest of her life. The world is a vast and diverse place, and there are so many ways to live and experience life. Bree felt grateful for the necklace and the opportunity to see the world through the eyes of others.

Chapter 6 – Bree’s dream comes to an end
As Bree grew older, she continued to pursue her dreams and explore the world around her. She carried the lessons she had learned from her adventures with her always, and she never forgot the feeling of freedom and joy she had experienced. Finally, one day, Bree realized that it was time to say goodbye to the magical necklace and retire her dreams.

Epilogue – Bree lives happily ever after
Bree went on to live a long and happy life, always remembering the joys and lessons she had learned through her adventures. She never forgot the magical necklace that had given her the opportunity to experience the world through the eyes of other girls.

In conclusion, the story of Bree a Dívčí Sen – Bree and the Girl’s Dream tells the tale of a young girl’s desire to experience the world through the eyes of her peers. The story teaches us the value of diversity and how important it is to see the world from different perspectives. It is a story of adventure, freedom, and the joy of discovery, and it reminds us to always keep our dreams close to our hearts.

Ponaučení z pohádky na dobrou noc

V malé vesničce v České republice žila dívka jménem Bree s touhou poznat svět očima ostatních dívek ve vesnici a být tak skutečně svobodná. Jednoho dne se jí zjevila kouzelná víla a darovala jí magický náhrdelník, který jí umožnil vidět svět očima jiných dívek. Díky tomu prožila Bree různé dobrodružství s různými děvčaty a zažila svobodu a radost. Z těchto zážitků se naučila cennou lekci, že svět je různorodý a mnoho způsobů, jak prožívat život. Nakonec se Bree rozhodla ukončit své sny a žít život plně. Příběh nás učí, jak je důležité vidět svět různýma očima a cenné jsou zážitky plné dobrodružství a objevování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka