Krátké české pohádky před spaním pro děti

Příběh krále, který chtěl vidět nebe

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

„Byl jednou jeden král, který toužil vidět nebe. Ačkoliv byl vládcem svého království, nedokázal najít klid, dokud nevěděl, co se skrývá za modrým pláštěm oblohy. A tak se vydal na nebezpečné putování, které by mohlo změnit jeho život navždy.“
H2: Představení Příběhu krále, který chtěl vidět nebe
H3: O králi, jeho mocnosti a posedlosti

Byl jednou jeden mocný král, který vládl nad obrovským královstvím. Měl pod sebou mnoho lidí a byl obklopen luxusem a krásou. Ovšem i přesto, že vše měl, co si jen mohl přát, toužil po něčem více. Toužil po tom, co nikdy neviděl – po nebi.

H2: Králova touha
H3: Jak král získal touhu vidět nebe

Jako mladý chlapec cestoval král po celém království a někdy i mimo něj. Během svých cest viděl krásy přírody, slunce zapadající za horami a hvězdy na obloze. Ačkoli si užíval tyto okamžiky, vždy ho trápilo, že nikdy neviděl oblohu takovou, jakou je.

Jednoho dne, když se král procházel v zahradě svého zámku pod velkým dubem, spatřil krásného ptáka, jak se vznáší vysoko na obloze. Jeho krásná modrá a bílá křídla přitahovala královu pozornost. Král se díval na ptáka, jak se ztrácí v oblaku a najednou si uvědomil, že nikdy neviděl skutečné nebe.

Tato myšlenka ho neopouštěla ani v noci. Toužil po tom, aby viděl opravdovou oblohu tak, jak je a nikoli podobnou jako v obrazech. Král našel v tomto touze svůj nový cíl – vidět nebe v celé jeho kráse.

H2: Králova posedlost
H3: Jak se král poslal na cestu za nevídanými krásami

Král se rozhodl, že nyní už ví, co chce a že v tomto cíli nezůstane ničím ovlivněn. Přikázal tedy svým vojákům, aby mu postavili nejvyšší věž, která by dosahovala až do oblohy. Věž měla být tvořena z nejlepšího kamene a měla být dokončena co nejdříve.

Král byl posedlý myšlenkou, že musí vidět celou oblohu sám na vlastní oči. Neustál na svých lidí, aby pracovali rychleji a aby stavba byla dokončena co nejdříve. Král si byl jistý, že jednou se mu podaří vidět, co mu dosud unikalo.

H2: Králova konfrontace s realitou
H3: Jak král zjistil, že nebe spadá mimo lidskou moc

Když byla věž dokončena, král se vydal na samý vrchol, plný naděje a očekávání. Cítil, že nyní konečně spatří to, po čem tak dlouho toužil. Pohlédl směrem k obloze a spatřil nádhernou modrou klenbu, celou pokrytou bílými oblaky.

Král byl šokován, protože obloha byla stále tak daleko, i když byla tak blízko. Po celou dobu na ní však nic neviděl – žádnou krásu, kterou si představoval. V tuto chvíli mu v duchu problesklo, že tuto krásu nelze vidět očima – jde o něco, co přesahuje lidskou moc.

Král se na chvíli odmlčel. Kulhavým krokem sešel z věže a vrátil se ke svému trůnu. Tam vzal do ruky pergamenu a začal psát. Napsal slova, která byla zapsána pro všechna následující království: „Nic nemůže překonat krásu přírody a vnitřního míru v srdci.“

H2: Králův vnitřní klid
H3: Jak král konečně našel to, co hledal

Král si uvědomil, že jeho posedlost po vidění nebeské krásy mu natolik překrývala oči, že už neviděl krásy, které měl před očima. Místo aby se soustředil na svůj trůn a jeho poddané, neustále toužil po vidění něčeho, co bylo mimo jeho dosah.

Po této zkušenosti se král uklidnil. Začal trávit více času v přírodě, s lidmi, kteří ho opravdu znali a kteří měli o něj zájem jako o krále, ne jako o člověka toužícího po něčem, co bylo mimo jeho dosah.

Král se konečně naučil, že krása, kterou hledal, byla vždy před ním – jen ji musel vidět. Naučil se být vděčný za to, co měl, a ne být posedlý touhou vidět všechno. Král konečně nalezl vnitřní klid, kterou hledal a který mu byl více než kdy dřív důležitý.

H2: Závěr
H3: Jak Příběh krále, který chtěl vidět nebe, ukázal, že štěstí je v podstatě v nás samotných

Tak končí Příběh krále, který chtěl vidět nebe – učí nás, že skutečnou krásu a štěstí nelze vidět jen očima, ale také srdcem. Že mnohdy přehlížíme krásu kolem nás v touze po něčem, co je nám nedostupné. A že konečná podoba štěstí je v podstatě v nás samotných.

Ponaučení z pohádky pro děti

Tento příběh o králi, který toužil vidět nebe, ukazuje, že jedinou překážkou k nalezení štěstí je náš vlastní postoj. Král si uvědomil, že jeho posedlost vidět oblohu mu zakryla oči před krásami, které byly před ním. Byl tak upoután na něco, co bylo mimo jeho dosah, že zapomněl, že krása a štěstí mohou být nalezeny v každodenním životě. Král musel prožít tuto zkušenost, aby se naučil, že skutečná krása a štěstí je v nás samotných a že ji můžeme najít v každodenním životě kolem nás. Tento příběh nás učí být vděční za to, co máme, a věnovat pozornost krásám, které nás obklopují každý den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka