Krátké české pohádky před spaním pro děti

Pohádka o Ali Cogia a jeho pokladu

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

„Dlouho, dávno v arabské zemi, kde se slunce pražilo na pískové poušti a skřítci se skrývali v každé skalní štěrbině, žil obchodník jménem Ali Cogia. Tento muž měl jedinečný talent pro obchodování a získával bohatství, ale jednoho dne ho potkalo neštěstí. Ali Cogia se stal obětí krádeže a přišel o veškerý svůj majetek. Avšak, co neví mnoho lidí, je to, že Ali Cogia měl skrytý poklad, který ho mohl vrátit zpět do bohatství. A tak začíná naše pohádka o Ali Cogia a jeho pokladu.“
H2: Pohádka o Ali Cogia a jeho pokladu: Tajemství v orientálních ulicích

Ali Cogia byl bohatý kupec, jehož jméno bylo ctěno na trzích celého východního světa. Oblečený arogantně, vždycky pobýval ve své luxusní vile na okraji Bagdádu. I přesto byl úspěšný muž velmi skromný a obyčejný. Své bohatství dával na dobročinné účely a pomáhal potřebným. Ali byl známý nejen svojí obchodním nadáním, ale i tím, že dokázal poslouchat a pomáhat lidem.

Jednoho dne Ali Cogia dostal podivnou nabídku. Zvláštní obchodník jménem Abbas mu nabídl nákup košíku s ovocem, který Ali měl nad vším ochránit a neprodávat. Ali nejdříve odmítl, ale zvědavost ho nakonec přemohla. Když koš dostal, zjistil, že obsahuje mnoho peněz. Ali Cogia neměl rád podvodníky a tak, když zjistil, že Abbasovo pomocí byl prolomen dům a peníze byly ukradené, rozhodl se vrátit je zpět jejich majiteli. Přiblížil se k onomu domu, kde peníze ukradeny byly, a chtěl podat trest podvodníkovi. Abbas ho ale oklamal a Ali skončil jako oběť policie, která ho vinila z vraždy.

H3: Méděna miska

Ali Cogia byl dokonce odsouzen k trestu smrti. Jeho jedinou šancí na záchranu bylo získání méděné misky odžalované kreví. Kdo by ji měl darovat, Ali nevěděl. Všichni lidé, ke kterým se obrátil, ho odmítali a báli se, že by se tak dostali do konfliktu s policií. V zoufalství se Ali uchytil k pomoci Sydy, největšího zloděje v Bagdádu. Ten mu slíbil misku, ale pod podmínkou, že Sydův kočovný život ukončí a stane se jeho nástupcem.

Ali souhlasil a Syd mu poskytl méděnou misku. Ali ji předložil soudci, když byl na popraviště odváděn. Když se soudce dozvěděl, kde Ali misku získal, nabídl mu smilování a jmenoval ho soudcem, aby pomohl spravovat město spravedlivě.

H3: Závěr

Tato pohádka o Ali Cogia a jeho pokladu ukazuje, že ctnost, jako je spravedlnost, může být náročná a dokonce může vést k útrapám. Ali Cogia byl oběť podvodníka a policejního systému, ale dokázal si udržet čisté svědomí a ukázat svou službu lidstvu. Tato pohádka také odkrývá přátelství a pomáhání sousedům, bez ohledu na jejich původ a společenské postavení. Ali Cogia ukázal, že odvahu a touhu po převzetí odpovědnosti mohou být klíčem k úspěchu a úctě celého společenství.

Ponaučení z pohádky pro děti

Pohádka o Ali Cogia a jeho pokladu vypovídá o tom, že spravedlnost je velmi důležitá a může být náročná. Ali Cogia byl podvodníkem a policisté ho vinili z vraždy, ale Ali se rozhodl vrátit ukradené peníze zpět a ukázal tak svou službu lidstvu. Tato pohádka také zdůrazňuje význam přátelství a pomoci ostatním bez ohledu na jejich společenské postavení. Ali Cogia ukázal, že odvaha a touha po převzetí odpovědnosti mohou být klíčem k úspěchu a úcte celého společenství. Vzhledem k tomu, že Ali Cogia musel najít méděnou misku odžalovanou krví, aby se zachránil před trestem smrti, tato pohádka lze chápat i jako poznání, že člověk musí vynaložit velké úsilí a riskovat svoje pohodlí, aby se dostal ze složité situace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka