Krátké české pohádky před spaním pro děti

Březňák a Princezna

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Byla jednou jedna krásná princezna jménem Březňák. Žila v královském paláci se svým otcem, králem Andrejem. Otec ji měl velmi rád a chtěl pro ni to nejlepší. Březňák byla chytrá, statečná a silná princezna, která se nechtěla jen tak vdát za prvního prince, kterého uvidí. Chtěla najít skutečného lásku a poznat svět. Tato její touha po větším dobrodružství ji zavedla na neuvěřitelnou cestu plnou zkoušek a překážek, které změnily její život navždy.
Once upon a time, in a land far away, there was a small village called Březňák. It was a peaceful place, surrounded by forests and fields, where everyone knew each other and lived in harmony. But beyond the village, there was a castle, where a beautiful princess lived.

H2: Princezna a kouzelný les
Princess Lea was the only daughter of the king and queen, and she had everything she could wish for, except for one thing: true love. She had seen many suitors, but none of them had captured her heart. She often took walks in the forest, hoping that the magic of the woods would lead her to her soulmate.

One day, while walking through the forest, she came across a handsome young man, who was picking berries. He introduced himself as Jan, a simple farmer from Březňák. Despite her royal upbringing, she felt an instant connection with him. They talked and laughed, and before they knew it, the sun had set.

Princess Lea knew that her father, the king, would never approve of her love for a commoner. So she kept her meetings with Jan a secret, and they met every night in the forest, under the watchful eyes of the stars.

Jan loved the princess with all his heart, and he wished to give her a true symbol of his love. He went to the forest and found a rare flower, which he picked carefully. But little did he know that this flower was enchanted, and it would soon bring them both great sorrow.

H2: Kletba a zrada
As soon as Jan gave the flower to the princess, she became very ill. Her parents called for the best doctors in the kingdom, but no one could cure her. Meanwhile, Jan was accused of witchcraft, and he was sentenced to death.

The villagers of Březňák knew that Jan was innocent, so they came up with a plan to save him. They dressed up as ghosts and scared the soldiers guarding Jan’s cell. Jan managed to escape, but he knew that he could never return to the village, as he would be hunted down.

Meanwhile, the princess was getting worse every day. She was visited by a wise old woman, who told her that the only way to be cured was for Jan to bring her the tears of a unicorn. Princess Lea knew that this was an impossible task, but she could not give up on love.

H2: Jan a jednorožec
Jan wandered the forest, looking for the unicorn. He met many animals and creatures, but none of them knew where to find the magical creature. One day, he met a kind fairy, who promised to help him. She gave him a silver horn and told him to play it when he was in danger.

Jan followed the fairy’s instructions, and he soon found the elusive unicorn. He played the horn, and the unicorn stopped and listened to his plea. Jan told the unicorn about the princess and her illness, and the unicorn was moved by his love. It shed a tear, which Jan caught in a crystal bottle.

H2: Uzdravení a happiness
Jan rushed back to the castle, where the princess was on her deathbed. He gave her the bottle, and the princess drank the unicorn’s tears. At that moment, her illness disappeared, and she was cured. The king and queen were overjoyed, and they welcomed Jan back into their home.

Princess Lea and Jan were finally able to profess their love, and they announced their marriage. The village of Březňák was decorated with flowers and ribbons, and the whole kingdom was invited to the wedding. They had a beautiful ceremony, and everyone wished them a lifetime of happiness.

The enchanted flower, which had caused so much pain, turned out to be a blessing in disguise. It had brought the princess and Jan together, and it had shown them that true love conquers all. They lived happily ever after, and their story became a legend, passed down from generation to generation.

Ponaučení z pohádky na dobrou noc

Krásná princezna Lea se toužila seznámit se svým pravým milým. Jednoho dne potkala v lese sympatického Jana, obyčejného sedláka z blízké vesnice. S Janem se jí krásně povídalo a cítila k němu silné pouto. Věděla, že otec, král, by rozumově nepřijal vztah s prostým sedlákem, a tak se setkávali tajně v lese. Jan se chtěl princezně projevit své city, a tak jí obdaroval kouzelným květem, který ji z nepochopitelných důvodů vážně onemocnil. Její rodiče nevěděli, co s ní a Jan byl obviněn z čarodějnictví. Místní lidé mu chtěli pomoci a postavili se za něj na stranu, ale nakonec musel Jan z města uprchnout. Princeznu navštívila mudrcová, která jí poradila, aby se Jan pustil do hledání slz jednorožce, které ji uzdraví. Jan prohledal celý les, než potkal kouzelnou vílu, která mu pomohla nalézt jednorožce. Slzy uložil do krystalové láhve a učinil se zpět do královského paláce. Konečně se mu podařilo princeznu zachránit a ukázat, jak silné jsou jeho pocity. Král a královna s radostí povolili sňatek mezi princeznou Leou a Janem a veselí bylo dlouho velké.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka