Krátké české pohádky před spaním pro děti

Pohádky o liškách

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

V dávných dobách se během tmavých nocí v lesích a lesostepích České republiky šířily zvuky kouzel, podivných zvířat a neuvěřitelných příběhů o chytrosti a lsti. Tyto pohádky se točí okolo jedinečných tvorů – lišek, které svými chytrými triky dokázaly překonat každé nebezpečí a přivést štěstí a úspěch tomu, kdo chtěl vnímat jejich znamení. Doprovodte nás na cestě do fantastického světa, kde se setkáme s Pohádkami o liškách.

Pohádky o liškách: Jak zvířata hloupěli

Úvod

Pohádky jsou jedním z nejstarších způsobů, jak si lidé předávají příběhy. Mezi nejznámější pohádky patří ty o liškách. Lišky jsou zvířata plná triků a vtipů, o kterých se mnoho vypráví. Tyto příběhy ukazují nejen chytrost a zručnost lišek, ale také lidské vlastnosti a chyby.

Liška a slepička

Jednoho dne se jedna liška rozhodla, že ukradne slepičku ze dvora. Šikovně vplížila do kurníku a chtěla sebrat slepičku. Slepička se ale bránila a křičela: „Pomoc! Pomoc!“ To ale probudilo psa, který byl hlídkou. Pes běžel ke kurníku, kde chytil liškou. Liška se ale nevzdala a snažila se zvířákovi utéct. Nakonec se jí to podařilo a zmizela v lese. Od té doby se slepička nikdy nevrátila na dvůr a liška se stala známou jako nejtřeštější zloděj v kraji.

Liška a ořechy

Další příběh vypráví o lišce, která našla ořechy na stromě. Chtěla je sníst, ale nebyla schopna je dostat. Najednou se objevil zajíc, který se nabídl, že jí pomůže. Liška mu poděkovala a pak utíkala pryč s ořechy. Zajíc si ale uvědomil, že by měl také nějaké ořechy, a proto se rozhodl vydat za liškou. Nakonec ji našel v kobylí stopě a zjistil, že má plné kapsy ořechů. Když se zajíc zeptal, proč je nechce sdílet, liška mu odpověděla: „Já ti pomohla s tím, abys mi dal ořechy? To by bylo netaktní.“ Tak se zajíc vrátil domů s prázdnými rukama a uvědomil si, že si musí být opatrnější, ať už někdy pomůže někomu.

Liška a kotel

Jedné zimní noci se jedna liška procházela lesem a hledala jídlo. Když prošla okolo chaty, ucítila vůni guláše. O kousek dál viděla velký kotel, plný masa. Liška se rozhodla, že si ho vezme a vynese z lesa. Když se jí to podařilo, začala směrem ke svému doupěti. Cestou potkala medvěda, který se ptal, co má v kotle. Liška mu odpověděla, že je to koza, což nesedělo s medvědovou matematickou předběžností – nebylo totiž očividné, jak by koza do kotlíku takové velikosti vůbec vlezla. Medvěd si tedy vzpomněl, že už řadu dní neměl nic dobrého k jídlu, rozhodl se nespoléhat na liščinu a rozbil jí kotel na kousky. Liška byla nadále bez jídla – ale aspoň se poučila, že zfalšovat slabou záležitost nelze.

Závěr

Tyto pohádky o liškách dokazují, že inteligence a obratnost jsou k nezaplacení v různých situacích. Lišky se ukazují jako trikové zvířaty, ale také jako tvorové, kteří by mohli být velmi nápomocní, kdybychom se s nimi snažili spolupracovat. Tyto příběhy nám také připomínají, že bychom měli být opatrní, když pomáháme, a že je důležité být spravedliví a sdílet to, co máme.

Ponaučení z Pohádky o liškách

Pohádky o liškách nás učí o lidských vlastnostech a chybách. Příběhy ukazují, že inteligence a obratnost jsou klíčové v různých situacích. Lišky jsou trikové zvířata, která ale také mohou být nápomocná, pokud se s nimi spolupracuje. Tyto pohádky nás také učí, že bychom měli být opatrní, když pomáháme, a že je důležité být spravedliví a sdílet to, co máme. Příběh lišky a slepičky ukazuje, že zlodějství se nevyplácí. Liška se stala známou jako nejtřeštější zloděj v kraji a slepička se nikdy nevrátila na dvůr. Další příběh o lišce a zajíci ukazuje důležitost delikátního zacházení s tím, kdo nám pomáhá. Lišce se sice podařilo získat ořechy, ale zajíc si uvědomil, že musí být opatrnější, ať už pomáhá komukoliv. V poslední pohádce se liška snažila s falšováním a nedokázala být důvěryhodná, což ji stálo jídlo. Tato pohádka nás učí, že nelze podvádět ve slabých záležitostech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka