Krátké české pohádky před spaním pro děti

Pohádka o modrém ptáčku

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Pohádka o Modrém ptáčku je kouzelný příběh o neobyčejném ptačím tvoru, jenž se objevil jako zázrak v jedné dávné zemi. Modrý pták byl nesmírně krásný a měl zvláštní dar, kterým dokázal pomoci ostatním. Lidé v zemi se o tom brzy dozvěděli a začali ptáka obdivovat. Avšak někteří, kteří toužili po moci a bohatství, se tajně snažili ptáka chytit a získat tak jeho magické schopnosti. Jak to s naším ptákem dopadne? To vám poví tato kouzelná pohádka o síle přátelství a lásce.
H2: Pohádka o modrém ptáčku
H2: O autorovi
Dlouho, dávno, na okraji Království, kde se potkávají modré řeky a zelené kopce, žil jeden z nejlepších spisovatelů pohádek. Jeho jméno bylo Jan, ale lidé ho všude nazývali Pohádkář. Měl širokou fantazii a miloval celou řadu živých tvorů – malé říční želvy, šťastné veverky, lesní zajíce, dravé orly, sladké kočky a vlci. Ale nejtajemnějším stvořením byl modrý pták, o němž nikdo nikdy neslyšel a kterého nikdy neviděl.
H2: O pohádce
Poháda o modrém ptáčku se stala nejslavnější pohádkou v Království a díky ní se Pohádkář stal nejznámějším spisovatelem v zemi. Přestože se vždycky snažil sdělit význam svých příběhů, nikdy nemohl najít správná slova, aby to zvládl. Jeho fantazie a inventivita mu však umožnily vyprávět úžasné příběhy s nejneuvěřitelnějšími postavami. Největším zázrakem byl modrý pták, který dokázal proměnit skutečnost a uvést do pohybu celé světy. Ale co víc, když se pták zjevil, všechny výroky, co byly dříve přísahány, se staly pravdou. Všichni věděli, že pokud najdou modrého ptáka, mohou námitky vnutit na své vlastní verzi a přejít na své straně.
H3: Jak modrý pták přišel ke světu
Jednoho dne zahoukal modrý pták do světa. Lidé nevěřili, co slyší, protože nikdy předtím nebyl slyšen pták, který dokázal tak krásně zpívat. Pohádkář však pochopil pravdu o novém stvoření a o vlivu, jaký by mohl na svět mít.
H3: Hledání modrého ptáka
Lidé začali toužit stát se majiteli modrého ptáka. Postupem času se zpráva o jeho existenci dostala daleko za hranice Království a lidé z každého koutu světa přijeli hledat tohoto úžasného ptáka. Hledali jej celá desetiletí, ale vždycky byli neúspěšní.
H3: Vyhlášení soutěže
Královským čarodějem, který měl s celou aférou vztah, přišla myšlenka vyhlásit soutěž. Přijeli lidé z mnoha zemí, aby ukázali, co dokáží. Ptáka se ale nikomu najít nepodařilo.
H3: Pohádkářovy slova
Na soutěži se přihlásil starý muž jménem Jan, který si říkal Pohádkář. Všichni se mu vysmívali, protože byl chudý a neměl žádné nádobíčka ani pomůcky. Ale když Pohádkář dostal slovo, již nikomu se už nesmálo.
H2: Pohádkářovy slova
Nedílnou součástí soutěže bylo také vyprávění příběhu, který by mohu poodhalit tajemství modrého ptáka. Pohádkář vyprávěl o kouzelném sejmu, kde se každý rok potkávají nejrok,nosti Podia. Jaký uzlový krok se udále na tomto setkání, to veřejnost nevěděla, ale Pohádkář věděl.
H2: Rozhodnutí
Když Pohádkář skončil, král se mu zeptal:“ A co ten krok?“. Pohádkář usměrnil prst na louku, na které byl všem viditelný prázdný prostor bez trávy a zasadil do země ozubený kámen. V ten moment všichni bylo oslepení a on sám zmizel s úsměvem na tváři do roztouženého světa Pohádky.
H2: Závěr
Od té doby se o modrém ptáku nikdy neslyšelo. Mnoho let později, když se mohly vyprávět další pohádky, vyskočil z lesa velmi podobný pták s neobvyklou září. To však již byly nové doby a nikdo si na modrého ptáka nepamatavl.

Ponaučení z Pohádka o modrém ptáčku

Pohádka o modrém ptáčku nese významné poučení. Pohádkář se nikdy nesnažil být slavným nebo bohatým, ale díky svému umění a kreativitě se stal legendou. Modrý pták symbolizuje touhu a hledání něčeho velkolepého a magického, ale ve skutečnosti to nejdůležitější je uvnitř nás samotných. Soutěžení a lování modrého ptáka dokazuje, že lidé jsou ochotni riskovat vše, aby získali něco, co je nad nimi samými, ale ve skutečnosti by měli hledat a vážit si toho, co mají v sobě a co je nejcennější: touha po fantazii, přátelství a lásce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka