Krátké české pohádky před spaním pro děti

Cesta Passaconawaye na nebesa (Passaconaway’s Journey to Heaven)

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Byl jednou jeden mocný indiánský náčelník jménem Passaconaway, který toužil po věčném životě a vstupu do nebeské říše. Proto se vydal na neuvěřitelnou cestu od svého domova v hůře přístupné oblasti White Mountains až do nebeské brány. Tato příběhová cesta plná rizik a výzev se stala známou jako Cesta Passaconawaye na nebesa. Právě taková pohádková cesta, plná dobrodružství, nebezpečí a kouzelných bytostí se stala inspirací pro tuto kouzelnou pohádku.

Cesta Passaconawaye na nebesa

Úvod

Kdysi dávno, v období, kdy se lidé ještě dávali dohromady kolem ohně a poslouchali si vyprávění o neuvěřitelných událostech, existoval moudrý a uctívaný vůdce kmene Passaconaway. Jeho jméno se stalo synonymem pro spravedlnost a mír mezi různými kmeny, které sdílely území na hranici dnešního USA a Kanady. Tuto vlastní pověst si ovšem zasloužil až díky neuvěřitelné cestě, kterou podnikl po smrti své milované manželky, která stála na počátku jeho cesty na nebesa.

Popis Passaconawayovy cesty

Když vůdkyně kmene Passaconaway zemřela, stal se z ní hvězda na noční obloze. Passaconaway věřil, že může získat návrat své milované manželky, když se sám vydá na cestu na nebesa. Odešel z kmene, nabídnul svou duši bohům a prosil o průchod na druhou stranu. Namísto toho, aby se ocitl uprostřed zimy sněhové bouře, jak doufal, našel se na nebi.

Stvoření na nebi Passaconawayovi řekli, že jeho manželka je uvnitř měsíce, ale aby ji mohl získat zpátky, musí nejprve plnit různé úkoly. Prvním z nich bylo vysvobodit slunce z podzemní ríše. Passaconaway však nebyl sám. Na své cestě se setkal s mnoha přáteli a požádal je, aby mu pomohli vysvobodit slunce.

Při výpravě do podzemní říše Passaconaway a jeho přátelé bojovali s různými bestiemi, jako jsou žraloci a hadi. Nakonec se pak dostali ke slunci a vysvobodili ho. Slunce se vrátilo na nebe a Passaconaway mohl pokračovat v plnění dalších úkolů.

Druhým úkolem bylo uhasit ohně na zemi. Na této výpravě Passaconaway setkal různé kouzelníky a podkopávače, kteří se mu snažili znemožnit úkol. Díky svému umu a odvaze však Passaconaway dokázal ohně zastavit a tak se mu podařilo splnit další úkol.

Posledním úkolem bylo vstoupit do měsíce a vysvobodit manželku. Passaconaway a jeho přátelé nakonec vytvořili magické schody, kterými se dostali do měsíce. Tam se sice setkali s dalšími nebezpečnými překážkami, ale nakonec se dostali k Passaconawayově manželce a vysvobodili ji.

Závěr

Passaconaway si po splnění těchto úkolů zasloužil návrat své manželky na zemi. Sám se ovšem rozhodl zůstat na nebi a sloužit jako ochrana a průvodce svým lidem. Na Passaconawayovu poctu vznikla legenda o jeho cestě na nebesa, která se přenášela z generace na generaci. A i dnes, kdy už je Passaconaway a jeho nadlidské schopnosti jen pověstí, žije jeho duch nadále v přátelství a vzájemné pomoci, která prospívá celému kmene.

Ponaučení z pohádky pro děti

Pověst o Passaconawayovi vypráví o vůdci kmene, který chtěl získat zpět svou milovanou manželku na nebi. Aby ji mohl najít, musel plnit tři úkoly – vysvobodit slunce z podzemní říše, uhasit ohně na zemi a vstoupit do měsíce a vysvobodit manželku. Passaconaway si na těchto výpravách získal mnoho přátel a díky jejich pomoci dokázal splnit úkoly a vrátit si svou manželku. Tuto pověst si předávají generace a připomínají si tak důležitost přátelství a vzájemné pomoci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka