Krátké české pohádky před spaním pro děti

Zlatnické štěstí: Pohádka o zlaté minci

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Dávno, dávno, za sedmi horami a sedmi řekami, leželo malé království. V tomto království, byla jedna zvláštní mince, kterou nazývali Zlatnické štěstí. Tato mince byla posvátná a vyvolávala přání a naději pro každého, kdo ji držel. O tom, jak byla tato mince objevena a jaký dopad měla na osud jednoho mladého chlapce, vypráví naše pohádka známá jako „Pohádka o zlaté minci“ nebo také „Zlatnické štěstí“.

Zlatnické štěstí: Pohádka o zlaté minci

Úvod

Byla jednou jedna pouťová hra v malém městečku na jižní Moravě. Tato hra se jmenovala „Zlatnické štěstí“ a s každým pokusem o zahrání se stávala stále populárnější. Hráči mohli vyhrát pěkné drobnosti, jako jsou medvídkové, plnovousi a další výhody, ale hlavní cenou byla zlatá mince. Tuto minci si každý hráč přál získat, nejen kvůli jejímu materiálnímu hodnotě, ale především kvůli pověsti, že komu se podaří získat tuto minci, ten se setká se svým největším snem.

Mládí a touhy

Hlavní hrdina této pohádky je chlapec jménem Josef. Josefovo mládí bylo velmi skromné a bohatství neznal. Pocházel z chudé rodiny, ale ani to ho nebránilo snít o tom, že jednoho dne bude bohatým a slavným. Jeho největším snem bylo stát se zlatníkem a vyrábět nejkrásnější šperky na světě.

Setkání s cizincem

Jednoho dne se Josef rozhodl navštívit pouťovou hru „Zlatnické štěstí“. Věděl, že nemá mnoho peněz, ale snažil se přesto svůj sen splnit. První pokus se mu nevydařil, ale další den se vrátil s posledními úsporami a opět se pokusil hrát. Tentokrát se mu podařilo získat medvídka a plnovousa, ale zlatou minci stále nikdo nezískal.

V tu chvíli se k němu přiřítil cizinec, který mu nabídl, že mu na minci pomůže. Josef byl zpočátku podezřívavý, ale nakonec přijal jeho nabídku. Cizinec mu řekl, že síla mince není v její materiální hodnotě, ale v něčem hlubším, co musí Josef najít sám.

Hledání vlastního štěstí

Josef zanechal svůj sen a vyrazil hledat skrytý význam mince. Cestoval po celé zemi a setkával se s různými lidmi. Ti mu pomáhali poznávat sám sebe a hledat cestu ke svému štěstí. Hledání nebylo jednoduché, ale postupně si Josef uvědomoval, že ve skutečnosti touží po jednoduchosti a lásce. Chtěl žít prostě a dělat věci, které ho baví; chtěl mít kolem sebe lidi, které má rád a kteří ho mají rádi.

Návrat domů

Po dlouhých letech putování se Josef rozhodl vrátit domů. Zjistil, že tam, kde měl předtím jen úplně obyčejný život, teď vidí krásu a štěstí. Pomalu si stavěl nový život na základech všeho, co se naučil. Našel si práci, kde mohl uplatnit své zájmy o zlatnictví, a přestěhoval se do malého, ale útulného bytu.

Setkání se svým snem

A právě když se zdá, že štěstí Josefovi už nemůže dál přát, stalo se něco nečekaného. Na pouťové hře „Zlatnické štěstí“ se objevil cizinec, který mu kdysi pomohl najít sám sebe. Tentokrát však cizinec přišel s jedním darem – s tou nejkrásnější zlatou mincí, jakou Josef kdy viděl. Cizinec mu gratuloval a řekl mu, že ji získal proto, že nyní ví, co je opravdové štěstí a kdo opravdu je.

Závěr

A tak se tato pohádka skončila šťastně – Josef našel cestu ke svému štěstí, poznal samé dobré lidi a získal krásnou zlatou minci. Ale co je nejdůležitější – pochopil, že nezáleží na tom, zda má k dispozici hodně peněz a drahých věcí, ale na tom, co má v srdci a jak žije svůj život. A tuto moudrost dále předával i dalším lidem, aby se mohli také stát šťastnými.

Ponaučení z pohádky na dobrou noc

Pohádka “Zlatnické štěstí” nám ukazuje, že skutečné štěstí se nezískává pouhou hmotnou hodnotou, ale poznáním samého sebe a následným hledáním vlastní cesty ke štěstí. Hlavní hrdina Josef pochází z chudé rodiny, ale sní o tom, že se jednoho dne stane zlatníkem a vyrábět nejkrásnější šperky na světě. Při hře “Zlatnické štěstí” potká cizince, který mu pomůže najít skutečnou hodnotu mince. Josef opouští svůj sen a vydá se hledat samého sebe. Postupně poznává, že skutečností touží po jednoduchosti a lásce. Po dlouhých letech se vrací domů a staví si nový život na základech všeho, co se naučil. Nakonec se mu podaří získat zlatou minci, ne však pro její materiální hodnotu, ale pro uvědomění se, co je opravdové štěstí. Tato pohádka nás učí, že štěstí není závislé na hmotných věcech, ale na tom, co máme v srdci a jak žijeme svůj život.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka