Krátké české pohádky před spaním pro děti

Kozí Uši Císaře

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Dlouho, dlouho před tím, než se lidé naučili mluvit slovem „republika“, byly Země Koruny české pod správou císařů a králů. Mezi všemi královskými perly však byla jedna zvlášť vzácná – císařův sluch. Tento dokonalý sluch, který dokázal slyšet nejen na sto metrů daleko, ale i pod zemí a nad mraky, získal přezdívku Kozí uši císaře. A právě jemu a jeho tajemnému daru bude dnes věnována naše pohádka.
H2: Kozí Uši Císaře: Pohádka o Sobectví a Následcích
H3: Úvod

Dávno, dávno, žil v krásném městě Císař, který byl velmi bohatý a mocný. Měl všechno, co si jen mohl přát – zlato, diamanty, krásné ženy, ale nikdy mu to nestačilo. Byl velmi sobecký a chtěl mít více než kdokoli jiný.

Jednoho dne se rozhodl, že chce mít i něco neobvyklého – kozí uši. Proto dal pokyn svým královským řemeslníkům, aby vyrobili zlaté uši ve tvaru kozích. Všichni královští řemeslníci se snažili tvrdě pracovat, aby vytvořili dokonale zpracované a krásné uši pro Císaře. Když byly uši hotové, Císař je okamžitě nasadil na své uši.

H3: Kozí uši

Císař si byl jistý, že vypadá skvěle se svými novými kozími ušima. Nikdy nebyl viděn v takovém šatu, který by mu tak snadno umožnil získat stovky obdivných pohledů od svých poddaných.

Kozí uši však měly jednu velkou nevýhodu – jiní lidé byli schopni okamžitě rozpoznat, že Císař je posedlý sobectvím a že mu nezáleží na nikom jiném než na sobě samém. Vzájemná interakce s jinými lidmi se stala v Císařově životě velmi náročnou a ne zcela příjemnou záležitostí.

H3: Kozí uši a útok lupičů

Jednoho dne se Císař rozhodl, že si rád zajde na procházku v samotě a ukáže své kozí uši zcela svobodně před očima svých poddaných. Šel ve své plenové koruně a s klenoty na krku, ale najednou byl napaden lupiči, kteří chtěli opřášit své kapsy nádhernými klenoty Císaře.

Lupiči byli velmi rychlí a zratili Císaře, když se snažil prchat. Útočníci vytrhli klenoty, které mu Císař měl kolem krku a rozbili mu jeho zlaté uši s takovou silou, že Císař přestal slyšet ze svých uší.

H3: Následky sobectví

Císař byl velmi zděšený ztrátou svých klenotů a způsobeným zraněním. Byl však ještě více zděšen, že nyní přestal slyšet. Toto onemocnění ho pronásledovalo po zbytek jeho života.

Císařa pronásledovali výčitky svědomí. Celý život se snažil, aby se stal nejbohatším a nejmocnějším, ale nyní zjistil, že všechny jeho snahy přinesly pouze samotu a utrpení. Byl zcela osamělý, protože nedokázal slyšet hlasy druhých lidí a ani jim nerozuměl.

H3: Závěr

Kozí Uši Císaře mohou být považovány za nádhernou pohádku o sobectví, nutnosti se sebou pracovat a klíči ke štěstí a spokojenosti s obyčejným životem. Císař si uvědomil, že byl šťastnější, než když se snažil být nejlepší vším, když se mu podařilo slyšet hlasy druhých a když byl schopen vnímat krásu světa kolem sebe.

Ponaučení z pohádky na dobrou noc

Pohádka Kozí Uši Císaře nás učí o důležitosti nezaměřovat se pouze na vlastní zájmy a vyhledávat cestu ke štěstí a spokojenosti v běžných věcech života. Císař hledal všechny způsoby, jak získat víc a být lepší než kdokoli jiný, ale nakonec se mu to vymstilo. Jeho kozí uši, které měly být zdrojem obdivu a pozornosti od druhých lidí, mu zdůraznily sobectví a osamělost. Po ztrátě svých klenotů a sluchu si uvědomil, že pravé štěstí není na vrcholu, ale v běžných věcech kolem nás.

Závěrem můžeme říci, že pohádky jsou pro děti i dospělé užitečné a jsou cestou, jak se učit důležitým hodnotám. Tento příběh ukazuje, že cesta k štěstí může být mnohem jednodušší, než si myslíme. Stačí se soustředit na to, co máme a co nás skutečně dělá šťastnými, a nechtít po všem, co si můžeme přát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka