Krátké české pohádky před spaním pro děti

Kozí uši císaře a kouzelný spánek

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Byla jednou jedna zvláštní země, kde vládl král s neuvěřitelně velkými ušima. Jeho uši byly tak obrovské, že se staly jedním z jeho nejznámějších rysů. Avšak král byl velmi povýšený a neochotný naslouchat lidem kolem sebe. Jednoho dne se ale setkal s kouzelníkem a jeho dcerou, kteří mu ukázali, že důležité není jen slyšet, ale také naslouchat. To všechno však vyústilo v neuvěřitelný příběh o Kozích uších císaře a kouzelném spánku, který se stal po celé zemi známým.
H2: Kozí uši císaře a kouzelný spánek
H3: Prolog

Dávno, dávno v zemi zvané Čechy, žila jedna mocná a bohatá říše, kterou vládl císař. Byl velice pyšný a náročný muž, který si myslel, že umí všechno nejlépe. Jeho pyšnost a pýcha však vedly k tomu, že se stal obdivovaným, ale také velmi osamělým vládcem. Nikdo se k němu nepřiblížil, protože měli strach, že jejich chyba znamená okamžitou smrt.

H3: Kozí uši

Císař se rozhodl, že potřebuje někoho, kdo bude mu naslouchat bez ohledu na jeho chování. Nakonec si vybral svého nevlastního syna, který byl mladý a nezkušený. Císař mu poručil, aby seděl v jeho pokoji a poslouchal každé jeho slovo. Aby věděl, že ho ve skutečnosti poslouchá, navlékl mu na uši kozy.

Syn se velmi stranil této role, ale věděl, že by svého otce nesměl zklamat, a tak poslouchal s kozy na uších. Císař si uvědomil, že svůj požadavek nezmění a tak trval na tom, aby jeho syn měl kozy na uších i nadále. Postupem času se tato zvláštní pomůcka dostala do povědomí lidí a stala se pro lid hrdinským symbolem.

H3: Kouzelný spánek

Jednoho dne se císař rozhodl, že potřebuje odpočívat více a objednal si zástupce kouzelníka. Kouzelník mu nabídl kouzlo, které mu umožní chránit císařův spánek a zaručit mu noční klid. Císař byl nadšený a chtěl, aby to kouzlo bylo kouzlené každou noc.

Jeho nevlastní syn, který musel chodit v noci do císařova pokoje, aby mohl být u císaře, v tomto období už byl značně unavený. Vyřešil tento problém tím, že císařovi vždy před kouzlením přednesl dlouhý příběh. Tak císař zavřel oči a navzdory tomu, že kouzlo se neprojevilo, mu byl přednesený příběh tak příjemný, že okamžitě usnul.

H3: Konec

A tak se uchovala tato zvláštní tradice a legendy o kozích uších se rozšířily napříč celými Čechami. Lidé si začali uvědomovat, že každý má nějakou slabost, a že nesmí být souděni pouze pro své chyby. Císař, který se při poslechu příběhů neobtěžoval kontrolovat, zjistil, že se také mohl naučit mnoho nových věcí a začal projevovat větší pochopení a milosrdenství k lidem pod sebou.

A tak život šel dále a lidé věřili, že když poslouchají své srdce, mohou dokázat nemožné.

Ponaučení z pohádky na dobrou noc

Tato pohádka má několik naučení. První, že nadměrná pýcha a pyšnost může vést k osamělosti a izolaci. Druhé, že každý má nějakou slabost, a že nesmí být souděni pouze pro své chyby. Třetí, že příběhy jsou silné a mohou mít kouzelnou moc. Čtvrté, že poslouchání svého srdce může vést k inovacím a nalézání nových řešení. Poslední, ale ne nejméně důležité, je, že projevování většího pochopení a milosrdenství může vést k lepšímu prospěchu celé společnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka