Krátké české pohádky před spaním pro děti

Kozí Uši císaře a jeho Nocleh

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Byla jednou jedna legenda o císaři, který měl zvláštní úchylku – miloval, když mu na hlavu dávali kozí uši. Nikdo netušil, proč si císař přál být obdařen takovou bizarností, ale lidé z celé říše ho přesto poslouchali a přinášeli mu dary v podobě kozích uší. Jednoho dne ale císař usnul a jeho sen mu ukázal, že jeho neobvyklá přání jsou jen výsledkem osamělosti a touhy po lásce. A tak začal hledat svého Nocleha – pravou lásku, která by ho přijala takového, jaký je. Toto je příběh o císaři a jeho Kozí Uší, kteří hledají cestu k opravdovému štěstí.
Hlavní postavou této pohádky je císař, který se pyšní svou krásou a luxusem. Jeho ctností bohužel není skromnost a ani moudrost. Císař totiž nelení a rozhodne se, že si nevybere nikoho jiného, nežli samotného nejtalentovanějšího ševce, aby pro něj vyrobil něco, co by ho ještě víc zdobilo.

Kdo vyrobí císaři nejkrásnější boty?

Švec Kozí Uši je zprvu toho názoru, že císaři by stačily boty klasické, ale nakonec přesto ustoupí a začne na botách pracovat. Když už jsou boty tak téměř hotové, ocitnou se na stole další výrobky sevcova umění. Zpočátku švec tvrdí, že boty jsou dokonalé. Nicméně, když si důkladně prohlédne ševce, které švec na stole ukázal, uvědomí si, že nikdy by nevěřil, že na světě existuje někdo, kdo umí takhle kvalitní výrobky vytvářet.

Švec Kozí Uši je poslán pryč

Císař se ovšem přestane věnovat zbytku sevceho výrobků a vzrušeně čeká na své boty. Když je má Kozí Uši přinést, nachomýtne se mu v hlavě myšlenka, že kdyby císař viděl, jaké výrobky sevcovy ruce vytvářejí, zcela určitě si chtěl nechat vyrobit boty od tohoto mistra. Švec proto vytvoří boty naprosto překrásné a dokonalé, jenže zlý zákeřný duch mu vkládá podrážky z opotřebeným kusem kůže.

Odhalené tajemství

Císař se botami hodlá pochlubit na slavnostním plese. Nikdo si nevšimne nedokonalých podrážek, kecž se švecovi dostane pocty a vyjádření uznání na jeho mistrovství. Vše je však odhaleno, když jeden malý kluk, který během slavnostního večera zvedl hlavu a pohlédl na císařova nohy, vybouchne do smíchu a začne křičet „Císař má na sobě boty s kozíma ušima!“ Všechny přítomné pozve kluk na to, aby mu i ostatním ukázal, co má na mysli.

Císař se cítí zneuctěný a ztrapněný. Černou ránu navíc dostane, když se dozvídá, že jsou všechny jeho návštěvy, kteří skrz jeho palác procházeli, stejně jako všichni ostatní, o jeho špatných botách včas informováni, ale všichni se rozhodli nic neříkat, aby si neuškodili.

Moudrost a omluva

Císař se z této situace poučí, že neméně důležité je být moudrý a skromný, než pouhá krása. Švec Kozí Uši je navíc puštěn na svobodu a klaudně může pracovat dále na svých originálních a dokonalých botách. Císař se nakonec postaví před otevřené dveře svého paláce a přizná se k chybě a omluví se obyčejnému lidu, kteří ho nedávno pochválili a nyní hleděli na něj jako na císaře ztraceného v nevěře, v kdešti neobyčejných afér.

Havlíčkova balada o Kozích Uších

Havlíčkova balada o Kozích Uších se stala nedávno oblíbenou písní skupiny Bohemian Bards, která vychází ze středověkého hradu ve Francii a koncertuje po celé Evropě. Na koncertě v České republice se zpěvák kapely pozastavuje nad slovy balady:

A jen to ctnosti stojí, že by neměl každý bez ní žit. Takže skryj si to kozí uši, abys nebyl ztrapněn před všemi lidmi, kteří se rozhodnou říct, jaká je ta nejkrásnější část vaší elegance.

Kdo ví, třeba císař pochopil, že nejhezčí věcí na světě je někdy právě to, co není vidět hned na první pohled. A že má-li někdo kozí uši, může se mu stát zmínka v písních nebo v knižních kapitolách; nicméně, lepší než kozí uši jsou přece lidská srdce, která zůstanou vždycky na správném místě.

Ponaučení z pohádky na dobrou noc

Hlavní postavou pohádky o Kozích Uších je pyšný a nerozvážný císař, který si nechal udělat boty od nejtalentovanějšího ševce v zemi. Švec Kozí Uši se snažil splnit jeho přání, ale když na stole uviděl vynikající výrobky z rukou tohoto ševce, uvědomil si, že se jedná o opravdového mistra. Nakonec vytvořil boty dokonalé, ale podrážky byly vyrobeny z kůže s kozíma ušima, což bylo odhaleno během slavnostního večera. Císař se cítil ztrapněný a naučil se, že skromnost a moudrost jsou stejně důležité jako krása. Švec Kozí Uši byl osvobozen a mohl pracovat na svých originálních a dokonalých botách. Havlíčkova balada o Kozích Uších se stala oblíbenou písní v moderní době a připomíná nám, že skryté vlastnosti mohou být mnohem cennější než okázalost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka