Krátké české pohádky před spaním pro děti

Veršovaná pohádka o palečkovi

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Dávno dávno pred tisíckami rokmi žil v malom bytísku na okraji lesa chlapec, ktorý mal len zopár palcov. Bol to Palečko, ktorý sa musel vyrovnať so svojou malou postavou a mnohými ťažkosťami, ktoré mu prinášala. No práve vďaka svojej statečnosti a odvahe sa z neho stal hrdina, ktorý porazil zložité prekážky a získal si srdcia mnohých ľudí. Toto je veršovaná pohádka o Palečkovi, ktorá vás zavedie do kúzelného sveta plného zázrakov a dobrodružstiev.

Veršovaná pohádka o palečkovi

Začátek pohádky

Byl jednou jeden chudý muž, který měl tři syny. Nejmladší z nich, paleček, byl velmi drobný a záhy se mu tato vlastnost stala osudnou. Jeho bratry se podařilo využít svých sil a páchnoucí charakter k získání bohatství a slávy, zatímco on musel trpět posměšky a utrpením.

Když muž sdílel svůj záměr vydat se za manželkou pro své syny, paleček prosil o možnost se k němu přidat. Otec však neviděl, jak by mohl mít takového malého syna nějaký prospěch, a tak ho odmítl.

Palčekovy potíže

Když se otci a jeho bratrům podařilo najít bohatou vdovu, získali bratři slávu a bohatství, zatímco paleček musel trpět nejenom posměšky od svých bratrů, ale také samotou a opuštěním.

V jednom koutě si paleček vyrobil malou postavu z větviček a lístků a začal si s ní hrát. Uvědomil si, že s touto malou postavou může mluvit a ona mu odpovídat. Této postavičce dal jméno Jindra, a brzy se stala jeho nejlepším přítelem a společníkem.

Jindra mu přinesla spoustu potěšení, ale také mnoho potíží. Když se paleček snažil vstoupit do kůlny, došlo k nehodě a Jindra se ztratila v obilné trávě. Paleček ji hledal celou noc, ale nikde ji nemohl najít.

Druhý den se paleček setkal s dobrotivým kuřetem a pozval ho, aby se k němu přidal na cestě hledání Jindry. Kuře bylo sympatické a okamžitě souhlasilo.

Kuře s palečkem se vydali na cestu a brzy narazili na obrovský kopec, přes který se museli převést. Kuře se mu smálo a paleček se obával, že se nedokáže dostat na druhou stranu – ale nakonec se mu podařilo zdolat kopec a pokračovat v cestě.

Potkání s kočkou

Cestou dál se setkali s kočkou, která chtěla palečkovi pomoct. Ale kočka byla mocná a dravá, a když se jí paleček nechtěl podrobit, rozzuřila se a připravila mu smrtelné nebezpečí. Kuře však kočku oklamalo a paleček se tak mohl na cestě dál pohnout.

Po nějaké době dorazili k domu starého věrolomného jezevce – a slušné kuřátko slíbilo palečkovi, že počká na zápraží, dokud on prohledá domeček.

Paleček se proto vydal dál, a v domku našel skříň s pokladem, který patřil králi a královně. Chtěl si trochu vzít na cestu, ale najednou se před ním objevil jezevec a poklad mu vzal.

Nebezpečí v mlýně

Když se paleček vrátil na zápraží, čekání už ukončené kuře mu řeklo o slušnosti a o podvodu, na němž se kuře podílelo. Ale paleček se rozhodl k jinému směru a postavil se na cestu, která vedla k mlýnu.

V mlýně byla spousta mumlajících strašidel a paleček je musel zmást, aby se dostal dovnitř. Nakonec však našel kazetu a zjistil, že zde skrývají poklad krále.

Chystal se k odchodu, když se vzpamatovala posádka mlýna a vydala se za ním. Paleček musel běžet o život, ale nakonec se mu podařilo zdolat stráže a utéct z mlýna.

Jindra-Princezna

Když se paleček vrátil do svého domova, uvědomil si svou lásku k Jindře a začal ji pátrat po celém světě. Nakonec narazil na starého muže, který mu poradil, aby se podíval na hrad krále a královny, a tam by měl najít Jindru.

Paleček se vydal na hrad, kde najednou viděl malou postavu z kostek cukru, které mu kývala. Tato postavička byla krásná Jindra, zachráněná a osvobozená z mága kouzelníka.

Král a královna byli šťastní a dali Jindru palečkovi za manželku až na druhý den. To už ale došlo k neuvěřitelné zradě bratrů palečka, když se snažili získat bohatství a slávu pomocí vypočítavých plánů, které měly ochromit království.

Paleček ale byl důvtipný a zvládl se opět postavit proti zradě. Získal za svého věrného přítele kohouta, který svým hlasem odehnal zlomyslné vynálezce, ochránil království a zajistil, aby se král a královna mohli dál těšit ze svého světa.

Konec pohádky

A tak skončila veršovaná pohádka o palečkovi. Zdá se, že nejsou zákonitosti, které by garantovaly další odvahu a štěstí, které toto stvoření potřebuje k vítězství. Tato pohádka tady je, abychom si připomněli, že životné příběhy se mohou lišit, ale s trochou úsudku a tvrdného postavení si můžeme zachovat hodnoty, které spojují každého.

Ponaučení z Veršovaná pohádka o palečkovi

Veršovaná pohádka o Palečkovi nám přináší důležité ponaučení. Paleček, ačkoliv byl malý a slabý, nevzdal se a dokázal se postavit proti překážkám a zradě. Na své cestě hledání společníka a přítele se nevzdal, a díky své důvtipnosti a odvaze dokázal zdolat strašidla a zákeřné plány svých zlomyslných bratrů.

Pohádka také zdůrazňuje důležitost věrnosti a slušnosti. Palečkův přítel, kuře, slíbilo mu, že ho počká na zápraží, a i když se na něm podílelo na podvodu, Paleček se rozhodl jít správným směrem a postavit se zlu.

Další důležitou záležitostí, na kterou nás tato pohádka upozorňuje, je využívání vlastních schopností. Paleček se naučil využívat svých malých rozměrů a důvtipu, a díky tomu dokázal zdolat překážky a získat svou princeznu.

Celkově tedy můžeme říci, že tato pohádka nás učí důležitosti odvahy, věrnosti, slušnosti a využívání vlastních schopností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka