Krátké české pohádky před spaním pro děti

Nejkrásnější pohádky o čertech

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Byla jednou jedna země plná tajemství a zázraků, kde se setkávají skřítkové, kouzelníci a především čerti. Posloucháte-li pozorně, můžete slyšet šepotání starých stromů vyprávějící Nejkrásnější pohádky o čertech. Tyto pohádky nám odhalují svět obývaný zlověstnými bytostmi, které však rozhodně nejsou jen špatné a zlé. Představují nám je jako bytosti plné života a pokušení, vyzařující šťastné i tristní pocity. Máte-li odvahu, posaďte se na stromy staré jako samotný čas a nechte se unášet do světa plného čar a magie.

Nejkrásnější pohádky o čertech

V české tradici se čerti, tajemní bytosti často spojované s temnotou a zlem, objevují jako hlavní postavy nejedné pohádky. Tyto příběhy přišly k nám z minulosti a dodnes fascinují jak děti, tak i dospělé. V následujícím textu se budeme věnovat nejkrásnějším čertovským pohádkám, které vám přiblíží kouzelný svět těchto záhadných bytostí.

O Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém

Dlouhý, Široký a Bystrozraký patří k nejznámějším čertům v našich pohádkách. V jednom příběhu se setkáváme s chudým sedlákem, který odmítá prodat svůj statek zlým pánům. Ti se na něj pomstí a posílají proti němu Dlouhého, který si bere pod svou ochranu sedlákovu nejmladší dceru. Když se sedlák domáhá vysvětlení, proč to Dlouhý udělal, čert mu řekne, že má rád lidi a chce jim pomáhat. Sedlák se Dlouhému odvděčí darováním kočáru a koní, na což Dlouhý reaguje slovy: „Dostal jsem víc, než jsem očekával“.

O Prosté Jelimanovi

Pohádka o Prostém Jelimanovi vypráví o chudém, ale hodném a pracovitém chlapci, kterého čerti učiní bohatým. Jeliman se s nimi seznámí, když jede do města pro semena a na cestě potkává tři čerty. Ti mu za jeho upřímnost a čestné chování nabídnou, že mu pomohou získat bohatství. A tak se stane – čerti Jelimanovi dají zlato a stříbro a on se stává nejbohatším mužem v kraji. Když se ale rozhodne své bohatství rozdat chudým, čerti mu ho zase vezmou a chudák se musí vrátit zpět na svou původní úroveň. Nakonec však čerti odhalí, že šlo jen o zkoušku a Jeliman se opět stává bohatým, ale tentokrát už ví, jak své bohatství spravedlivě rozdělovat.

O čarodějnici a vodníkovi

Tato pohádka vypráví o čarodějnici, která si pro větší moc smluví s ďáblem setkání na rozcestí v lesích. Zde se potká s vodníkem, se kterým se přetahují o moc. Nakonec čarodějnice přemůže vodníka a získává tak jeho schopnosti, ale i jeho osamělost. Když pak jednoho dne narazí na pocestného chlapce, rozhodne se mu pomoci. Společně s vodníkem ho přemohou a čarodějnice nakonec pochopí, že mít moc a kamarády je mnohem lepší, než být sám a pustošit svět kolem sebe.

O knížeti Lohengrinovi

Když v časové dávnověku nebezpečný drak řádil v krajinách, přísahal rytíř, že jej porazí a věnuje svou tajnou lásku, princeznu. Král ale nemohl přijmout, že princezna bude mít neznámého muže, a tak rytířův slib odmítl. Rytíř Lohengrin však měl kouzelnou moc, díky které dokázal draka porazit a tak se stal hrdinou. Nakonec se však ukázala skutečná identita rytíře a ukázalo se, že jeho tajnou láskou byla sama šlechtična Boženka. Ta se do něj zamilovala a rytíř jí slíbil, že se pro ni vrátí, až bude nejpotřebnější. Král se nakonec smířil s tím, že princezna má svého muže, a tak se z jejich setkání mohl vyvinout svatební obřad.

O perníkové chaloupce

Tuto pohádku už většina z nás zná z filmového zpracování od režiséra Zdeňka Trošky. V pohádce se setkáváme s obyčejným chudým děvčetem, které se ocitne v perníkové chaloupce. Ta má však jedno velké tajemství – její majitelka, zlá čarodějnice, z ní chce udělat past na děti. Díky chytré Pinky dětští hrdinové – Jeníček a Mařenka – uniknou nebezpečí a chaloupka se nakonec srovná se zemí. Tuto pohádku rodí často jako poučení pro děti k tomu, aby si dávali pozor na sliby a ruze sladká lákadla.

Závěr

Čertovské pohádky patří k nejoblíbenějším v české tradici. Tyto příběhy nás zavedou do světa tajemství, kde kromě temnoty a zla objevujeme i lásku, přátelství a spravedlnost. Doufáme, že jsme vám naším výčtem pohádek rozšířili obzory a možná vás přiměli si nějaký z příběhu znovu připomenout. Také jsme se snažili použít co nejvíce klíčových slov, aby k textu bylo připojeno i SEO.

Ponaučení z Nejkrásnější pohádky o čertech

České čertovské pohádky jsou plné tajemství a magie, která fascinuje jak děti, tak i dospělé. Každá z pohádek nám přináší nějakou důležitou poučku, kterou můžeme využít ve svém životě. Například pohádky o Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém, Prostém Jelimanovi a čarodějnici a vodníkovi nás učí, že i ti, kdo jsou na první pohled spojováni s temnotou a zlem, mohou mít v sobě lásku a dobrotu. Pohádka o perníkové chaloupce zase vyučuje, že bychom neměli nasedat na sladká lákadla, ale být opatrní a obezřetní. Ve všech pohádkách se objevuje i důležitá hodnota – spravedlnost. Doufáme, že jsme vás naším výčtem pohádek inspirovali a naučili něco nového.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka