Krátké české pohádky před spaním pro děti

Lokeova kletba (Loke’s curse)

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Dlouho, dlouho před tím, než člověk poznal moderní technologie a vynález internetu, žili ve světě nadpřirozených bytostí, kouzelníků a kouzelné zvířecí rasy. Mezi nimi byli i mnozí, kteří způsobili neštěstí a zkázu, a kteří se stali předmětem mnoha pověstí a pohádek. Jedním z nich byl i Loke, kouzelník se zvláštními schopnostmi, které ho dokázaly proměnit na jakoukoli bytost, kterou si přál. Jeho moc však měla temnou stránku, pro kterou byl proklet a jeho jméno se stalo symbolem nebezpečí a zkázy. O této kletbě pojednává naše pohádka „Lokeova kletba“.

Lokeova kletba: A Magical Fairy Tale of Betrayal, Revenge, and Redemption

Introduction

V dávných dobách žil na území, které dnes nazýváme Českou republikou, mocný boh jménem Loki. Loki byl bohem lsti, triků, a neustálého podvádění. Vždycky měl nějaký plán, ať už špatný či dobrý, aby získal co největší prospěch. Jednou však Loki udělal fatalní chybu, která měla pro něj osudové následky.

Ptáček zpěvník

Jednoho dne přišel Loki do podoby malého ptáčka zvaného zpěvník. Ptáček měl úžasný hlas, který byl schopen zpívat tak krásně, že byste se rozplakali. Loki však nikdy nebyl spokojen jen s jednou věcí, a tak začal využívat svůj hlas k podvádění. Přišel na to, že dokáže zpívat ve více než jednom hlasu a tak začal přelstívat druhé ptáky, že jich je ve větvích více než samotný zpěvník. Brzy už si ho všichni ostatní ptáci začali nenávidět a odvraceli se od něj.

Kletba

Jednoho dne se Loki dostal na radar největšího boha všech dob – Odina. Odin sám byl zvědavý na to, kdo je za tímto zpěvem, který se rozléhá po jeho říši. Když se Loki dostal před Odina, chtěl ho přesvědčit, že on je skutečným majitelem toho krásného hlasu. Odin mu ale nevěřil a dal mu na výběr – buď bude mít do konce týdne všechny ptáky, se kterými se potká, jako své přátele, nebo ho postihne Lokeova kletba.

Loki si myslel, že to zvládne a že bude všechny ptáky mít rád. Jenomže jeho planý plán se brzy rozplynul. Ptáci se nechtěli k Lokiemu přiblížit a uprchli pryč. Loki si uvědomil, že ho Odin podvedl, a že je na něm kletba. Kletba, že bude navždy odsouzen k tomu, že už nikdy nebude moci zazpívat tak krásně jako dřív.

Vyhnanství

Loki byl zoufalý. Věděl, že už nikdy nebude moci zpívat jako zpěvník, ani kdyby se snažil sebevíc. Vydal se proto na cestu, kde hledal nové přátele, ale všichni se ho báli a odmítali. Nakonec Loki skončil úplně sám a odsouzen k vyhnanství. Vyhnanství, kde nikdo nemusel slyšet jeho krásný hlas, ale kde mohl pouze snít o tom, jak by to bylo, kdyby mu byly ptáci nakloněni.

Pomsta

Loki se cítil naprosto zradený a odvrácený od celého světa. Zoufalství mu však nedalo spát a tak se rozhodl pomstít všem těm, kteří mu ublížili. Vydal se proto na nebezpečnou cestu po celé říši, aby našel způsob, jak se odvětit Odinovi a jeho přátelům.

Po dlouhé době putování se Loki dostal k břehům velkého jezera, které bylo obklopeno vysokými horami. Zde se setkal s mocným skřítkem, který mu řekl o síle, kterou Loki může použít proti svým nepřátelům. Skřítek mu vysvětlil, že když si bude dokázat získat důvěru a přátelství ostatních bytostí, bude moci dát dohromady kovový závěs, který bude mít moc zastavit celou říši.

Najít novou rodinu

Loki se tedy vypravil hledat novou rodinu, která by mu mohla pomoci sestavit temnou zbraň. Bral to nejhorší, ale přesto se modlil, aby nalezl milující bytosti. Nakonec narazil na malou vesnici obývanou malými skřítky a trpaslíky.

Zpočátku se všem zdál Loki podezřelý, ale brzy zjistili, že je upřímný a úplně jiný, než jaký byl zpěvník. Vydal se s nimi na nebezpečnou cestu po celé říši, aby našli všechny díly závěsu. Loki zjistil, že když člověk dokáže být upřímný a ukázat své srdce, dokáže nalézt novou rodinu, která ho bude mít ráda navždy.

Odveta a fráze

Po mnoha nebezpečných výpravách se Loki a jeho přátelé konečně dostali k závěsu. Dali ho dohromady a Loki se zbavil Lokeovy kletby. Byl schopen znovu zazpívat své úžasné písně a oslavit s přáteli své vítězství.

Loki se konečně dostal do pozice, kdy mohl proměnit svoji pomstu v učení o lásce a přátelství. Učil své přátele, že nejbezpečnější zbraňí proti nenávisti je láska. Že skutečným vítězem není ten, kdo se pomstí, ale ten, kdo dokáže odpuštěním vymazat fráze a rozdíly.

Závěr

V té době se celá říše shodla na tom, že Loki bude jejich králem. Nyní byl Loki sám mocným a spravedlivým králem, který ukázal ostatním, že nezáleží na tom, jak velkou chybu jsme udělali, ale na tom, jak dokážeme najít cestu k odpuštění, lásce a přátelství. Lokiova kletba se stala opakovaným příběhem o tom, jak jediný způsob, jak prorazit temnotou a znajít světlo, je srdce naplněné nekonečnou láskou.

Ponaučení z pohádky pro děti

V dávných dobách žil mocný bůh jménem Loki, který se proslavil svou lstivostí a podváděním. Rozhodl se využít svého úžasného hlasu k podvádění a přelstil druhé ptáky tím, že si dokázal zpívat ve více než jednom hlasu. Ostatní ptáci se od něj odvrátili a to vedlo k tomu, že ho postihla Lokeova kletba. Tato kletba měla pro Lokiho osudové následky, byl odsouzen k vyhnanství a k tomu, že už nikdy nebude moct zpívat tak krásně jako dřív.

Po mnoha neúspěšných výpravách se rozhodl najít pronásledovatele. Loki se vydal na nebezpečnou cestu a nakonec se mu podařilo získat nové přátele. Společně s nimi vyrazil hledat díly kovového závěsu, který by mohl využít proti svým nepřátelům. Ukázal, že nejbezpečnější zbraň proti nenávisti je láska. Jeho kletba se stala opakujícím se příběhem, jak jediným způsobem, jak prorazit temnotou a najít světlo, je srdce zaplněné nekonečnou láskou. Nakonec se stal spravedlivým králem, který ukázal ostatním, že nezáleží na tom, jak velkou chybu jsme udělali, ale na tom, jak dokážeme najít cestu k odpuštění, lásce a přátelství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka