Krátké české pohádky před spaním pro děti

Andvareho zlatý prsten – Andvar’s Golden Ring

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Dávno, v dávných dobách žil v horách neuvěřitelně šikovný trpaslík jménem Andvar. Byl známý svou mistrovskou prací jako kovář, ale také svou lakotou a chamtivostí. Jednoho dne si vytvořil klenot nad všechny ostatní, zlatý prsten, který obsahoval magickou moc. Tento neuvěřitelný klenot a jeho posvátnou mocí však nezůstane Andvarovi vlastnictvím a tak započíná příběh o Andvarově zlatém prstenu.
H2: Andvareho zlatý prsten – Andvarův zlatý prsten

H3: Pohádka o Andvarově zlatém prstenu

Pohádky jsou plné magie a zázraků a Andvareho zlatý prsten není výjimkou. Tuto pohádku vyprávíme z pohledu malého pastýře jménem Jan.

H3: Pastýř Jan a jeho setkání s trpaslíkem

Jan byl obyčejný pastýřský hoch. Jednoho dne se vydal se svým stádem na pastvu. Když se ocitl na pusté rovině, zaregistroval pohyb v křoví. Byl to trpaslík a ten se náhle objevil před Janem.

Trpaslík Janovi nabídl Andvareho zlatý prsten. Jenže prsten byl zakletý a kdo ho nosil, musel zaplatit velmi vysokou cenu.

H3: Zakletí Andvareho zlatého prstenu

Trpaslík Andvar několik let vyráběl zlato a z toho si i sám vyrobil zlatý prsten. Jenže když se divil nad svými poklady, objevil vášnivou lásku k minci, kterou měl. Náhle se dozvěděl, že bude zabit, když někdo ukradne jeho zlato a zlatý prsten.

A tak zkletba na Andvareho zlatém prstenu se stala. Ten, kdo ho nosil, musel zaplatit vysokou cenu a Andvar byl navždy ztracen.

H3: Janova rozhodnutí

Pastýř Jan měl velké srdce a chtěl pomoci trpaslíkovi Andvarovi. Nabídl mu pomoc a slíbil, že bude chápat cenu, kterou bude muset zaplatit. Jan vzal Andvareho zlatý prsten a rozhodl se ukázat ho králi.

H3: Král a jeho chamtivost

Když se Jan dostal k hlavnímu městu, představil se králi a ukázal mu zlatý prsten. Ten však byl chamtivý a chtěl prsten pro sebe, a tak Jan musel prsten králi dát.

H3: Janova moudrost

Jan se ale nenaléhal a vysvětlil králi celou historii Andvareho zlatého prstenu. Král pochopil, jak vysokou cenu by mohl platit za tento zázračný prsten a rozhodl se ho prodat.

Plný peněz se vrátil Janovi a ten se vydal k Andvarovi. Slíbil mu, že mu na cestu připraví nové potřeby a odměnil ho za jeho velkorysost.

H3: Janova ukázka vděčnosti

Po tom všem, co se stalo, se Jan rozhodl, že Andvareho zlatý prsten je nejlepší ukázkou důvěry a vděčnosti vůči ostatním. Takže prsten si nechal až do svého stáří, kdy ho daroval svému nejmladšímu synovi. Prsten putoval z pokolení na pokolení a stále chránil před chamtivostí a sobectvím.

H2: Závěr

Andvareho zlatý prsten není jen obyčejný prsten. Je to zlatá ukázka důvěry a vděčnosti. A my se můžeme poučit z této pohádky tím, že bychom se měli snažit být vděční za vše, co máme, a nechtěli si něco vzácného a cenného odsouzením jiných.

Ponaučení z pohádky na dobrou noc

Pohádka o Andvarově zlatém prstenu nás učí o důvěře, vděčnosti a chamtivosti. Pastýřský hoch Jan se setkal s trpaslíkem, který mu nabídl zázračný prsten, ale Jan musel být připraven na vysokou cenu, kterou by musel zaplatit. Prsten byl zakletý kvůli Andvarovi, který se dozvěděl, že bude zabit, když někdo ukradne jeho zlato a zlatý prsten. Jan se rozhodl pomoci Andvarovi, ukázal prsten králi, který ho chtěl pro sebe, ale nakonec ho prodal a obdržel odměnu. Jan si prsten nechal jako ukázku vděčnosti, kterou dával dál svým potomkům. Pohádka nás učí, že bychom se měli snažit být vděční za vše, co máme, a nechtěli si něco vzácného a cenného odsouzením jiných.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka