Krátké české pohádky před spaním pro děti

Pohádka o svatém martinovi

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Bystrým krokem se blížil listopad a s ním přicházel i den, kdy se měla odehrát neuvěřitelná pohádka. Příběh o svatém Martinovi, který se stal jedním z nejvýznamnějších patronů všech dobrých duší a ochráncem všech pokorných srdcí. Ať již jste mladí nebo staří, každý, kdo kdy slyšel o sv. Martinovi, ví, že v jeho příběhu se skrývá velká síla a životní poučení, které nás provází po celý život. Pojďte s námi do pohádkového světa, kde se snoubí krása, kouzlo a učení, a kde vás bude zajímat pouze to, jak ten příběh skončí. Vstupte do pohádky o svatém Martinovi!
Pohádka o Svatém Martinovi: Když veliké srdce našlo domov v putování

Svatý Martin byl muž plný lásky k lidem. Byl to statečný voják a milující kněz, který se nezalekal ani těžkých zkoušek, aby mohl pomáhat těm, kteří ho potřebovali. Jeho dobrotivého srdce si oblíbily děti i dospělí, a tak se jeho příběh stal populární pohádkou, která se vypráví už po staletí.

H2: Pohádka o pouti za pomocí

Svatý Martin se jednoho dne rozhodl, že se vydá na dalekou pouť, aby pomohl těm, kteří trpí a jsou bez pomoci. S sebou vzal jen své roucha a kus chleba a odešel na cestu. Procházel krajinou plnou krásných lesů, polí a hor, ale také divokých zvěří a loupežníků, kteří nemilosrdně napadali nevinné obyvatele.

Nicméně, Svatý Martin nepolevil a pokračoval ve své pouti, až nakonec dorazil ke zchátralému domu, kde bydlela velmi chudá rodina. Otec této rodiny byl nemocný a nemohl chodit do práce, takže měli jen velmi málo peněz na jídlo. Svatý Martin se nezaváhal nabídnout svou pomoc a nabídl, že bude pro rodinu pracovat až do té doby, dokud otec neuzdraví. Rodina byla velmi vděčná a přijali ho s otevřenou náručí.

H2: Pohádka o lásce ke zvířatům

Svatý Martin nebyl láskyplné srdce jen pro lidi, ale také pro zvířata. Jednou potkal velmi unaveného a vyčerpaného koně, který celý den táhl těžký náklad. Svatý Martin se rozhodl, že mu pomůže a vsadil se se svými cestovními rouchy do sady a podlel je koni.

Cestou potom potkal zmrzlého ptáčka, který měl křídla rozbitá. Svatý Martin se znovu nezaváhal a rozhodl se, že mu pomůže. Rozehřál ptáčka svýma rukama a pečlivě opravil jeho křídla. Poté ho nechal létat zpátky do oblohy.

H2: Pohádka o haraburdí

Svatý Martin se vydal na své putování dál a přišel do vesnice, kde se celé dny pořádaly hlučné slavnosti. Lidé zpívali a tančili, jedli mnoho jídla a pilo se hodně vína. Svatý Martin si však všiml, že mnoho lidí bylo opilých a dělali k neuvěření hlouposti. Řekl si, že by jim mohlo pomoci, kdyby podstoupili nějakou zkoušku charakteru.

Svatý Martin si tedy vypůjčil něco peněz, které měl u sebe, a řekl lidem, aby si přinesli své haraburdí. „Pojďme si zahrát hru,“ řekl. „Kdo z nás tedy bude nejlepší hráč, že se podívá, kdo má nejvíc srdce a odolnost, a kdo je jenom prázdná sláma.“

Lidi na tuto hru přistoupili, ale brzy zjistili, že není tak jednoduchá, jak se zdá. Svatý Martin prohrál na úplném začátku, ale nikdy neztrácel naději a dál se snažil. Nakonec se mu podařilo vyhrát celou hru, a protože byl velkorysý, říkal lidem, aby si behali jen pro radost a jako přátelé.

H2: Pohádka o skryté velikosti

Svatý Martin věděl, že největší velikost může být skrytá v nejmenších věcech. Měl velmi malou, ale velmi dobrou, milující a oddanou ženu, která se starala o jeho domácnost a zahrady. Přestože byla malá, dokázala ovládnout domácnost, což bylo velmi úctyhodné.

Svatý Martin jí věnoval svou podporu a lásku a věděl, že její velikost tkví v tom, že si váží své pracovité práce a je oddaná své rodině. Lidé ji mohli najít každý den, jak pracuje na svých zahradách a pěstuje své květiny. Její velikost se projevila v její velmi laskavé a náruživé myšlení, a protože byla tak skromná, dokázala mnohem více pomoci, než si kdy sáhla.

H3: Naučení se důležitým vlastnostem

Pohádka o Svatém Martinovi je jednou z těch pohádek, které nás učí důležité vlastnosti jako láska, usilovnost, odvaha a skromnost. Tyto vlastnosti jsou klíčové pro to, jakákoli cesta, na kterou se můžeme vydat, ať už fyzicky, nebo duševně. Když se naučíme tyto vlastnosti používat a využívat je, můžeme podobně jako Svatý Martin dojít tam, kam potřebujeme a pomoci druhým, kteří tam také mohou být.

Ponaučení z Pohádka o svatém martinovi

Pohádka o Svatém Martinovi přináší důležité učení o lásce, odvaze, snaze a skromnosti. Svatý Martin se vydal na pouť, aby pomohl lidem v nouzi, dokázal pomoci i zvířatům a vnímal největší velikost v malých věcech. Na své pouti narazil na různé problémy, ale nikdy neztratil naději a vždy se snažil. Jednou z největších výzev byla hra, kterou vymyslel, aby lidé prokázali svou odolnost a charakter. Svatý Martin nás tedy učí, že pomoc druhým vyžaduje laskavost a odvahu, ale také vytrvalost a skromnost. Tato pohádka je nám připomínkou, že i s malými věcmi můžeme dělat velké věci, a že skrytá velikost může být ve skromných činech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Previous post :

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka