Krátké české pohádky před spaním pro děti

Božena němcová slovenské pohádky a pověsti

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

„Byla jednou jedna píšťalka, která se stala klíčem k neuvěřitelným příběhům a záhadám. Tato píšťalka patřila pouze jedné osobě na celém světě – Boženě Němcové. Byla to čarodějka, která skrze své pohádky a pověsti přenášela nejen moudrost a zkušenosti starých lidí, ale i kouzelnou sílu do říše fantazie. Dnes vám přinášíme jeden z nejkrásnějších příběhů, který zapsala slovenská pohádkářka Božena Němcová.“
H2: Božena němcová – Život a Dílo

Božena němcová byla jednou z nejvýznamnějších českých spisovatelek 19. století. Narodila se v roce 1820 v Častolovicích na východních Čechách do rodiny mlynáře a tkalce. Když jí bylo šest let, její otec zemřel a rodina se musela přestěhovat do Prahy. Tam se Božena vzdělávala na soukromých školách a později na ženské vzdělávací instituci.

Božena se provdala v roce 1841 za Josefa Němce, profesora filologie a spisovatele. Oba se snažili podporovat české umění a kulturu. Božena se stala aktivistkou za rovnoprávnost žen a také za ochranu životního prostředí.

Božena je nejvíce známá svými pohádkami a pověstmi, které psala pod pseudonymem B. Mácová. Ty jsou také často překládány do jiných jazyků. Její dílo bylo inspirováno bohatou českou lidovou tradicí a folklore.

H3: Božena němcová – Slovenské pohádky a pověsti

Božena němcová napsala mnoho pohádek a pověstí, které jsou inspirovány tradicí a kulturou slovenského lidu. Zde jsou některé z nejpopulárnějších slovenských pohádek a pověstí z pera Boženy němcové.

H3: Šípková Růženka

Šípková Růženka je klasická pohádka, která vypráví příběh o královně, která nemohla mít děti. Královnu navštívila víla a slíbila jí, že se brzy narodí dcera. Královna se dočkala vytouženého potomka, kterou pojmenovala Růženka. Na oslavu začarovala královna každý květ a každou trávu, aby v den Růženčiných osmnáctých narozenin, se celé království probudilo a slavilo. Růženka ale byla okouzlující a krásná dívka, což přitáhlo závist a zlo v jedné hodce, která na Růženku zaklela. Aby se Růženka probudila a království uzdravilo, muselo projít mnoha nebezpečím.

H3: Princezna Pampeliška

Princezna Pampeliška je další klasická pohádka Boženy němcové. Vypráví příběh o mladé krásné princezně, která byla unesena zlou čarodějkou. Carodejka ji uzelila a ukradla královský prsten. Princezna byla uvězněna na veliké louce a bez královského prstenu si nemohla najít cestu domů. Princ, který ji hledal, nakonec odhalil zlem čarodějky a princeznu zachránil.

H3: Zlatovláska

Příběh o Zlatovlásce je jedna z nejznámějších pohádek na světě. Vypráví o králi a jeho královně, kteří se nemohli dočkat dítěte. Když královna konečně porodila dceru, nazvali ji Zlatovláska pro její krátké blond vlasy. Královna ale brzy zemřela a král se oženil s matkou zlé čarodějky. Ta Zlatovlásku hodila do vězení a využívala její krásu k vlastnímu prospěchu. Zlatovláska byla nakonec zachráněna díky statečnosti prince, který ji odvedl od zlé čarodějky a získal si tak její lásku.

Conclusion

Božena němcová je dodnes uznávána jako jedna z nejvýznamnějších českých spisovatelek 19. století. Její dílo, zejména pohádky a pověsti, jsou oblíbené mezi lidmi v České Republice i po celém světě. Její příběhy jsou plné magie, dobrodružství a emocí. A jak řekla sama Božena němcová: „Když chceš, aby tvoje kniha byla přečtena, musíš ji napsat pro lidi, ne pro kritiky.“

Ponaučení z Božena němcová slovenské pohádky a pověsti

Božena Němcová was one of the most important Czech writers of the 19th century. She was born in 1820 in Častolovice in Eastern Bohemia to a miller and weaver family. After her father died when she was six, the family moved to Prague where Božena studied at private schools and later at a women’s educational institution.

Božena married Josef Němec, a philology professor and writer, in 1841. They both supported Czech art and culture and Božena became an activist for women’s rights and environmental protection.

She is best known for her fairy tales and legends which she wrote under the pseudonym B. Mácová. Her work was inspired by the rich Czech folk tradition and folklore.

Božena Němcová wrote many fairy tales and legends inspired by the traditions and culture of the Slovak people. Popular stories include Sleeping Beauty, Princess Dandelion, and Rapunzel. Her stories are full of magic, adventure, and emotion, and continue to be loved by people in the Czech Republic and all around the world.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka