Krátké české pohádky před spaním pro děti

Stará žebravá žena a kouzelné jablko (The Old-Beggar Woman and the Magic Apple)

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Byla jednou stará žebravá žena, která bezúspěšně plénila svou zahradu v naději, že by alespoň něco mohla vypěstovat. Jednoho dne se však setkala s kouzelným jablkem, které jí změnilo život k lepšímu. Tento příběh se stal legendou v České republice, a od té doby se každý rok slaví vzpomínka na tu starou ženu a její magické jablko.

Stará žebravá žena a kouzelné jablko

Úvod

Když mluvíme o pohádkách, máme tendenci je spojovat s magií, kouzly a fantazií. Pohádky mohou mít také morální, etické a kulturní významy. V této pohádce budeme mluvit o staré žebravé ženě a kouzelném jablku.

Popis postav

V této pohádce máme dvě hlavní postavy. První postava je stará žebravá žena. Její tvář je plná vrásek a její oblečení je roztrhané a špinavé. Má holou hlavu, pod níž se skrývá tenká šedivá kštice. Stará žena je velmi chudá a musí žebrat, aby se uživila.

Druhou postavou je kouzelné jablko. Jablko má krásnou červenou barvu a vypadá velmi lákavě. Jeho kůže je hladká a vůně je příjemná.

Příběh

Jednoho dne stará žebravá žena uviděla na zemi kouzelné jablko. Vypadalo tak krásně a přitahovalo ji k němu. Stará žena se rozhodla, že by chtěla ochutnat kouzelné jablko.

Když si stará žena ruce podala k jablku, kouzelné jablko se najednou rozevřelo a z něj vyletěla dobrá víla. Ta jí řekla: „Stará ženo, dám ti toto jablko, ale musíš mi slíbit, že ho nerozdáš někomu, jinak ztratí svou kouzelnou moc.“

Stará žena si myslí, že kouzelné jablko by jí mohlo poskytnout lepší život. Proto chtěla jablko co nejdříve využít. Rozhodla se, že půjde se svým novým pokladem až do města, aby na něj narazila na bohatého obchodníka, který jí nabídne peníze za kouzelné jablko.

Jakmile vešla do města, hned našla bohatého obchodníka. Ten viděl kouzelné jablko a byl velmi zaujatý. Nabídl staré ženě velkou sumu peněz, aby jí jablko prodala. Stará žena se cítila šťastná a radostná, ale nakonec jí to zlé svědomí nedovolilo, aby již víc neposlouchala instrukce víly.

Když se vrátila do svého domu, chtěla ukázat kouzelné jablko svým sousedům. Ti jí řekli, že jablko vypadá nebezpečně a že by se ho měla držet co nejdál. Stará žena byla zmatená, co má dělat. Nakonec ji napadlo, co kdyby kouzelné jablko ochutnali? Rozřízla jablko na poloviny a nabídla jej svým sousedům. Jakmile si ho vzali do úst, okamžitě se jim objevily křídla a vznesli se do vzduchu. Už si nebyli jisti, odkud pocházejí a co se s nimi děje.

Stará žena zjistila, že když neposlouchá rady a nechrání to kouzelné, může to mít zlé následky. Rozhodla se, že by měla jablko vrátit víle. Tam přistoupila k víle a řekla: „Vílo, aniž bych si to uvědomila, porušila jsem svůj slib. Prohlašuji, že to bylo neuvážené a poskytuji vám kouzelné jablko na opětovné použití.“

Víla na starou ženu pohlédla s úsměvem a řekla: „Stará ženo, jsi odvážná a hodná. Dám ti tento dar, který bude tvůj, ale bude skutečný pouze tehdy, budou-li využity ke špatnému účelu.“

Tak se vrátila stará žena domů a od té doby nesnažila kouzlo zneužívat. Kouzelné jablko ji naučilo, že je důležité poslouchat a brát ohled na ostatní. A tak žila stará žena šťastně až do konce svých dnů s vědomím, že když dodrží slib, bude následovat dobré zdraví a šťastný život.

Ponaučení z pohádky pro děti

Pohádka o staré žebravé ženě a kouzelném jablku nás učí, že když nedodržujeme sliby a nechráníme kouzelné věci, může to mít zlé následky. Stará žena chtěla využít kouzelné jablko pro svůj prospěch a prodat ho, ale to ji nakonec přivedlo k ztrátě jeho kouzelné síly. Stará žena se ale naučila, že je důležité poslouchat a brát ohled na ostatní. Když dodržíme sliby, budeme mít dobré zdraví a šťastný život.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka