Krátké české pohádky před spaním pro děti

Sliby synů umírajícímu otci

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Dlouho před dávnými časy, kdy měli lidé ještě magické síly a bytosti jako kouzelníci a víly žili mezi nimi, žil v hlubinách temného lesa bohatý otec se svými sedmi syny. Avšak jednoho dne se otec ocitl na smrtelném loži a připravoval se na svůj poslední okamžik. Při jeho boku stál nejmladší syn Slib, který si sliboval, že s pomocí víl a přírodních duchů dokáže zachránit svého otce. Tento příběh vypráví o tom, jak Slib s pomocí svých bratrů a magických bytostí hledali lék na nemocného otce a co všechno museli podstoupit, aby jej zachránili.

Sliby synů umírajícímu otci

Narození dvojčat

Byla jednou jedna chudá rodina, která odešla do lesa, aby si tam postavila chaloupku. V té chaloupce se narodily dvojčata – chlapec a dívka. Otec dvojčat byl velmi nemocný a umíral. Sám neměl žádný majetek, a tak se rozhodl prodat své dva koně, aby svým dětem zabezpečil lepší budoucnost.

Sliby synů

Jeho synové však slíbili otci, že když vyrostou, navrátí se a přinesou mu nové koně. Otec svým synům důvěřoval a spokojeně zemřel. Synové ale přišli o své sliby, protože se stali lenochy a netoužili nic mimo hry a zábavu.

Ztracená láska

Jednoho dne se do lesa vypravila princezna, aby se tam projížděla na koni. V lesích je poprvé potkala mladého muže, který jí hned padl do oka. Byl to syn zemřelého otce, který se z dvojčat jako jediný staral o chaloupku a hospodářství.

Chlapec byl velmi vyděšený, když uviděl krásnou princeznu, a začal se tajně scházet s její služkou, která mu přenášela zprávy od princezny. Mezi princeznou a chlapcem se rychle zrodilo silné pouto lásky.

Vyhledání nových koní

Chlapci se poté připomnělo, že slíbil svému otci, že mu přinese nové koně. Proto se rozhodl vydat se na cestu a svůj slib splnit. Jeho sestra mu nabídla pomoc a rozhodla se vydat s ním.

Na cestě potkali starého muže, který se jim za cenu jednoho koně nabídl, že jim ukáže cestu k hřebci s nejlepšími koňmi. Synové se radostně rozhodli a koně prodali.

Zpět domů s koněmi

Při návratu domů však zjistili, že starý muž je okradl a místo nejlepších koní jim dal ty nejhorší. Navíc neměli ani jednoho koně pro otce. Bratr se rozhodl jet pro další koně, ale sestra zůstala doma, aby otce pečovala.

Dopadení zloděje

Muž, který je okradl, se však nakonec dostal do vězení, protože se dopustil mnoha dalších zločinů. Synovi se podařilo obnovit majetek a přivést domů dva nové koně. Radoval se z toho, že jeho slib byl splněn a otec se o tom může dozvědět.

Otcova smrt

Když se synové vrátili domů, zjistili, že jejich otec zemřel a sestra plakala u jeho postele. Synové se rozhodli, že slib musí splnit i tak a darovali nejlepší koně pro jeho pohřebnictví. Tak se otec dostal ke slunci, a synové ukázali, že rodinné hodnoty stále existují a že lze chránit ceny, které jsou velmi cenné v této době, i když neviditelné.

Ponaučení z pohádky pro děti

V této pohádce se ukazuje význam slibů a důležitost rodinných hodnot. Synové slíbili svému umírajícímu otci něco, co nedokázali splnit kvůli své lenosti a nedostatku zodpovědnosti. Ztratili tak důvěru a respekt svého otce. Ukazuje se však, že láska a ochrana rodiny jsou silnější než lenost a krátkodobé zábavy. Bratr a sestra se nakonec rozhodli dodržet slib a obnovit tak čest rodiny. Tato pohádka nás učí, že sliby jsou svaté a důležité a že je třeba chránit rodinné hodnoty a respekt ke svým blízkým.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka