Krátké české pohádky před spaním pro děti

Příběh o Passaconawayově cestě do nebe

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Příběh o Passaconawayově cestě do nebe

Dlouho, dlouho před tím, než se narodil náš vnímavý svět, opouštěli lidé své domovy, aby hledali nové způsoby života. Byly to cesty plné dobrodružství a nebezpečí, které nesly s sebou nejen fyzickou výzvu, ale také duchovní. Mezi těmito statečnými poutníky byl i velký indiánský náčelník Passaconaway, který se vydal na dosud nevídanou cestu. Cesta, která ho zavede do samotného nebe a co mu tam čeká, to je příběh, který vám dnes vypravím. Toto je příběh o Passaconawayově cestě do nebe.
H2: Příběh o Passaconawayově cestě do nebe

H3: Jak začal příběh Passaconawaye
Dlouho před tím, než se Amerika stala koloniální zemí, žili zde Indiáni. Na území dnešního státu New Hampshire v oblasti White Mountains byly národy Abenaki a Pennacook. Mezi indiánskými kmeny v této oblasti byl náčelník jménem Passaconaway. Podle lidových pověstí byl Passaconaway velmi uctívaný a uznávaný mezi svým lidem pro svůj moudrý názor a vynikající vůdčí vlastnosti.

H3: Passaconawayova rozhodnutí
Jednoho dne cítil Passaconaway, že se blíží konec jeho života. Proto rozhodl, že svou poslední cestu by měl udělat do nebe. Když o tom řekl svm obyvatelům, byli zaskočeni a nevěděli, jak by mohl takovou cestu podstoupit. Passaconaway je uklidnil a řekl jim, že když ho vezmou na vrchol White Mountains, může vystoupit na obláčky a tak se dostane do nebe. Lidé se divili tomuto rozhodnutí, ale věřili v Passaconawaye a proto mu nabídli svou pomoc.

H3: Passaconawayova cesta do nebe
Tak se Passaconaway a jeho lidé vydali na cestu na vrchol bílých hor White Mountains. Když dorazili na vrchol, Passaconaway se postavil na skalnatý výběžek a začal hledat obláčky, na které by mohl vystoupit. První den obláčky přicházely a odcházely, ale Passaconaway nevystoupil na žádný z nich. Na druhý den obláčky přišly znovu a Passaconaway znovu čekal a hledal. Když se slunce začalo snižovat na obzoru a obláčky začaly mizet, byl Passaconaway stále na zemi. Jeho lidé se snažili přesvědčit, aby se vzdal, ale on to odmítl.

H3: Passaconaway a jeho vzdání se
Když se lidé vrátili do svých domovů, Passaconaway zbyl sám zvládající své jádro. Byl těžce zklamaný a cítil, že nezvládl tuto rozhodující výzvu. Začal rozjímání a v duchu přemýšlel, co mohl udělat špatného. Zjistil, že zkřížil hranice mezi světy lidí a bohů. S tímto rozhodnutím byl smířen a víra v nebe pro něj nadále byla velmi silná. Passaconaway se stáhl do lesů a stal se poustevníkem až do své smrti.

H2: Závěr
Příběh Passaconawaye je tradiční indiánská legenda. Popisuje všechny boje, které Passaconaway musel podstoupit při své cestě do nebe. Jeho lidé ho uctívali a uznávali jeho vynikající vůdcovské vlastnosti, ale někdy jsou i nejjasnější a nejlepší plány marné. Význam příběhu je, že i když si indiánští náčelníci zahráli s hranicemi mezi světy, pevná víra v nebe bez ohledu na to, co se stane, nezmizí.

Ponaučení z pohádky pro děti

Příběh o Passaconawayově cestě do nebe je tradiční indiánská legenda, která nám přináší moudrost a učení. Náčelník Passaconaway se rozhodl podstoupit cestu do nebe, ale když se mu to nepodařilo, uvědomil si, že překročil hranice mezi světy lidí a bohů. S tím se však smířil a nadále zůstal pevně zakořeněný v pevné víře v nebe. Tento příběh tak vysvětluje, že i když někdy neuspějeme, je důležité si uvědomit své chyby a zůstat věrní své víře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka