Krátké české pohádky před spaním pro děti

Baba v Lese

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Byla jednou jedna krásná princezna, které osud překazil babičku. Babička však nebyla obyčejná. Byla to Baba Yaga, příšera bytem v sytě zeleném lese. A tak začíná příběh o Babě v Lese, jednom z nejznámějších pohádkových příšer v české a slovanské tradici.

Baba a Lese – Tradiční česká pohádka

Původ pohádky a hlavní hrdinové

V dávných dobách, kdy v lese pobývali ještě víly a kouzelníci, se odehrává příběh o Babě a Lesovi. Bába byla stará babička, která žila v malé chaloupce blízko lesa. Lese byl zase mladý lesní muž, který měl na starosti ochranu celého lesa.

Bába a její zahrádka

Bába se živila pěstováním zahrádky. Každý den pečlivě zalévala své květiny a listy, aby byla krásná zahrádka ještě hezčí. Lese ji vždycky pozoroval z dálky, jak neobvykle péči věnuje svým rostlinám. Jednou se ho zeptal, jak to, že se o svou zahrádku tak dobře stará.

„Já vím, že se na první pohled můj životní styl zdá nudný, ale právě v tomto mám svou vášeň. Není významnějšího řemesla, než pěstování rostlin, které člověku do budoucna dodávají potravu a radost,“ odpověděla mu statečná bába.

Lese, strážce lesa

Lese měl na starosti chránit les před dravci a znečišťováním. Pokud se někomu z návštěvníků nepodařilo dodržet pravidla, kráčel Lese hluboko do lesa, aby ho potrestal. Přestože byl Les velmi silný, zůstával vždy spravedlivým soudcem a nikdy se neuchyloval k násilí. Jedině tak si totiž dokázal udržet respekt všech bytostí v lese.

Přátelství ne pro každého

Oba hrdinové se nikdy příliš nesetkávali, protože měli každý své povinnosti. Někdy se však potkali a povídali si o svých životech, a tak se postupně stali přáteli. Jenže jejich přátelství se nikomu z okolí nelíbilo. Říkali jim, že si nemají více co říct, ať raději drží každý svých povinnosti a místo toho se navštěvují jen zřídka. Oba však věděli, jak důležité je mít dobrého přítele, na kterého se mohou v každé chvíli spolehnout.

Únos Báby

Jednoho dne se však nestal velký zločin. Bábu někdo unesl a nikdo nevěděl, co se s ní stalo. Lese nemohl nečinně sedět, takže se rozhodl najít Bábu a přivést jí zpět domů. Začal vyšetřovat a procházet celý les, aby zjistil, kdo má na svědomí Bábův únos.

Zrádná víla

Po nějaké době se ukázalo, že Bábu unesla zrádná víla, která se o ni snažila dostat kvůli zvláštnímu zaklínadlu, které měla ve svém držení. Les se nakonec rozhodl, že udělá všechno pro to, aby ji zachránil.

Lesová bitva

Ve velké bitvě mezi Lesem a vílou se ukázala síla spravedlnosti a statečnosti. Víla snažila odnést Bábu pryč, ale Les se jí postavil na odpor. Nakonec se Lesovi podařilo odhalit slabou stránku, na které víla závisela. S pomocí ostatních bytostí v lese se mu podařilo zlomit kletbu, kterou víla všem nařizovala.

Bába se vrátila

Po těžké bitvě uplynulo několik dnů a Les konečně nalezl Bábu. Byla unavená a vyčerpaná, ale živá. Les ji pečlivě odnesl zpět do jejího domku a celá vesnice se sešla, aby jí vyjádřila svou vděčnost.

Vítězství spravedlnosti

Celý les a vesnice se potom rozhodly slavit a Les byl prohlášen za nejpohotovějšího a nejspravedlivějšího lesníka v celé zemi. Bába a Les se teď setkávali častěji, protože si uvědomili, jak důležité je mít dobrého přítele, kterému můžete důvěřovat. Od té doby se Les stal úctyhodnou osobností v celé oblasti a těšil se z opravdového a upřímného přátelství s Bábou.

Ponaučení z pohádky pro děti

Pohádka Baba a Les nám ukazuje důležitost spravedlivosti a důvěry v přátelství. Hlavní hrdinové – bába a les – se na první pohled zdají být nesouvisejícími postavami, ale postupem času se stanou přáteli. Jejich přátelství není chápáno okolím, ale oba si uvědomují, jak je důležité mít dobrého přítele. Když bábu unesou zrádná víla, Les se rozhodne ji najít a zachránit. Ve velké bitvě s vůdkyní víl se Lesovi podaří zlomit kletbu a zachránit bábu. Bába a Les si poté uvědomí, jak důležité je opravdové a upřímné přátelství. Les se stává úctyhodnou osobností v celé oblasti a bába je šťastná, že má takového přítele. Pohádka nám také ukazuje důležitost spravedlnosti, spravedlivého jednání a respektu vůči svým povinnostem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka