Krátké české pohádky před spaním pro děti

Zlatý úlomek: The Golden Nugget

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Byl jednou jeden zlatý úlomek, který se nacházel na samotném vrcholu hory. Tento úlomek měl neuvěřitelnou sílu a bohatství, a proto se stal předmětem nespočetných legend a obdivu všech, kteří o něm slyšeli. Po mnoho let stál na své pozici, až jednoho dne se o něj začali zajímat lidé z okolí. Byla to zvláštní chvíle, která změnila příběh zlatého úlomku navždy.

Legendy o Zlatém úlomku v češtině

V dávných dobách existovala legenda o Zlatém úlomku, která se stala základem mnoha dalších příběhů. Podle pověsti, Zlatý úlomek byl nejvzácnějším kamenem na světě, který byl schovaný někde v České republice. Nikdo nevěděl, kde se nachází, ani jak ho najít. Lidé na něj však stále nedali pokoj a stával se z něj legendární poklad, který byl hledán mnoha dobrodruhy.

Původ Zlatého úlomku

Podle legendy, Zlatý úlomek byl vytvořen Bohem v samém srdci Šumavy. Jednoho dne, když se Bůh procházel hvozdem, rozhodl se vytvořit nejvzácnější kámen na světě. Dlouho pracoval na jeho tvorbě a nakonec se mu podařilo vytvořit úlomek z nejčistšího zlata. Bůh umístil kámen do Šumavy, aby ho chránil a aby se na něj lidé mohli podívat, pokud ho dokážou najít.

Hledání úlomku

Mnozí dobrodruzi se rozhodli vydat na cestu, aby našli Zlatý úlomek. Prvním, kdo se vydal na tuto nebezpečnou cestu, byla princezna Adéla. Byla velmi statečná a udatná princezna, která toužila najít kámen pro svého otce, krále. Princezna se vydala do Šumavy, ale nenašla nic kromě krásných lesů a pěkných scenérií.

Další, kdo se vydal na hledání Zlatého úlomku, byl mladý a odvážný rytíř. Věřil, že najde kámen a získá si díky tomu ruku princezny. Avšak ani on nenašel nic, kromě šumavských lesů a divokých zvířat.

Nález Zlatého úlomku

Jednoho dne se rozhodl na cestu vydat chudý venkovan. Neměl mnoho peněz, ale toužil najít kámen, který by mu změnil život. Cestou po Šumavě se zastavil v jedné malé vesnici, kde se setkal s moudrým starcem. Ten mu poradil, aby hledal u pramene, který se nachází na vrcholu hory.

Takže venkovan se vydal směrem ke vrcholu hory, když se najednou objevila kouzelná bytost, která mu ukázala cestu. Pomohla mu najít správný pramen a nakonec objevil Zlatý úlomek. Venkovan byl velmi šťastný a okamžitě se vrátil zpět do vesnice, aby se pochlubil svým pokladem.

Ukázněnost vlastnictví

Po nálezu Zlatého úlomku se venkovan stal velmi bohatým mužem. Všichni mu záviděli a chtěli se mu podobat. Brzy však zjistil, že s bohatstvím přichází mnoho problémů. Měl spoustu přátel, ale nikomu nepůjčoval svůj kámen. Postupně se stal záměrně ale i nevědomě, sobeckým a obklopil se plukem lidí, kteří ho pozorovali závistně a peníze ze svých přátel smyslně vybíral.

Jednoho dne, když se rozhodl svému nejlepšímu příteli půjčit Zlatý úlomek, zmizel kámen i s ním. Venkovan okamžitě věděl, co se stalo, ale nevěděl, co má dělat. Nakonec se rozhodl poradit se se starcem, kterého potkal na Šumavě. Ten mu poradil, aby nechal svůj hřích až přijde nějaká příležitost vše spravit.

Až jednoho dne se venkovan rozhodl vrátit ke kořenům a začal svým přátelům pomáhat, aniž by chtěl něco získat za odměnu. Jeho přátelé si uvědomili, že je to opravdový a laskavý člověk a rozhodli se mu vrátit Zlatý úlomek. Venkovan pochopil, že pravý význam štěstí je v přátelství a ne v bohatství.

Závěr

Legenda o Zlatém úlomku byla v České republice velmi populární a dodnes inspirovala mnoho autorů a filmařů. Příběh poukazuje na to, že pravá štěstí a bohatství nemůže být dosaženo pouze finančními prostředky. Důležitá je ukázněnost vlastnictví a přátelství, které nás provází celým životem.

Ponaučení z pohádky na dobrou noc

Legenda o Zlatém úlomku nás učí, že skutečné bohatství nelze dosáhnout pouze penězi. Tento příběh nás také učí, jak důležité je být ukázněným vlastníkem, aby se nám peníze nestaly naším jediným myšlením. Dále nás příběh učí, že přátelství je velmi důležité a že může přinést větší štěstí než jakákoli zlato. Venkovan, který našel Zlatý úlomek, si toho uvědomil a vrátil se ke kořenům, aby svým přátelům pomohl, aniž by očekával nějakou odměnu. Jeho přátelé si toho povšimli a vrátili mu Zlatý úlomek. Tím příběh dokazuje, že přátelství má větší hodnotu než materiální bohatství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka