Krátké české pohádky před spaním pro děti

Oslovení oslů

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

„Bylo nebylo, za sedmi horami, za sedmi řekami, v hlubinách lesů a za kouzelným hvozdem žili oslové. Mezi nimi byli i ti nejkrásnější a nejpýchavější, kteří se nazývali Oslovení oslové. Jejich zářící srsti a štíhlý postoj jim dodávaly vznešenost a nadprůměrnou inteligenci. Tato příběh se věnuje jejich dobrodružstvím a osudu, který je čeká.“
H2: Oslovení oslů v Českých zemích
H3: Jaký je původ oslovování oslů v našich krajích?

V našich krajích se oslovuje osel podle toho, jaké má vlastnosti. Osel bývá označován jako koně čtyřnohý, neboť má na rozdíl od koně větší neuváženost, tvrdohlavost a pomalost. Z toho vyplývá, že osly lze mnohdy nazývat podle toho, k čemu se v daném případě hodí. Proto se celkem běžně používají oslovení jako nafukovači, mlátiče, hřbetní dřevaři, nákladníci, či olizovači.

H2: Nafukovači zvířecích kůží
H3: Jak Tohle Oslovení Vzniklo?

Jeden z nejčastějších způsobů, jakým lidé oslovují osly v naší zemi, je nafukovač. Tento název má kořeny v praxi, kdy se osel využíval k nafukování zvířecích kůží, ze kterých byly později vyráběny lůžkoviny, polštáře nebo i jiné výrobky. Opačný pohyb donutil osla dýchat, což mělo výsledkem, že se zvíře na konci nakonec dostalo do stavu, kdy bylo úplně vyčerpané. I přesto však zmíněný postup u oslů dodnes přetrvává.

H2: Mlátiče a zaháněči stád
H3: Proč se oslům přezdívá mlátiče a zaháněči stád?

V našich krajích bylo v minulosti oslovování oslová původem zástupce člověka, který řídil celé stádo a směroval ho na pastvu. Tento člověk často měl za úkol následovat stádo po celou dobu jeho trasy, což v důsledku vedlo ke vzniku označení oslů jako mlátiče stáda – tedy toho, kdo dohlížel na zašlapání trávy nebo i jiného, nejrůznějšího vývoje.

H2: Hřbetní dřevaři a nákladníci
H3: Proč se s osly často pojí i označení jako hřbetní dřevař, nebo nákladník?

Dříve bylo obvyklé, že k přepravě dřeva do měst byla používána zvířata jako koně a také osly. Ovšem zatímco se koně obvykle používali k tahu sání a vozů, osli byli většinou využíváni k přepravě dřeva jako hřbetní dřevaři. Díky svému silnému hřbetu a schopnostem, jaké v této činnosti projevují, oslování osla jako hřbetního dřevaře, což znamená, že mohou být užiteční i pro jiné účely, než pro přepravu zboží.

H2: Olizovači a jiná označení
H3: Jsou olizovači odpůrci tělesné práce?

Posledním označením, které se vyskytuje a spojuje s osly v našich končinách, je označení olizovač. Osel může být na pastevních loukách využit jako olizovač, tedy název pro zvíře, které vše olizuje a neničí. Tento úkol bývá zpravidla spjat s krávami, kdy olizují mňamky, ale i s ovcemi a jinými pastevními zvířaty. Olizovači se také mohou objevovat v nedostupnějších oblastech naší země, kde musí být zvířata použita hlavně proto, že k jejich dopravě není možné využít železnici nebo kamiony.

Ponaučení z pohádky na dobrou noc

Tento pohádkový příběh nám ukazuje, jak jsou oslové v našich krajích oslovováni a jaké vlastnosti jsou s nimi spojovány. Oslům se říká nafukovači zvířecích kůží, mlátiče stáda, hřbetní dřevaři a nákladníci, nebo olizovači. Tyto přezdívky jsou odvozeny od práce, kterou osli v minulosti prováděli, jako například nafukování zvířecích kůží nebo přeprava dřeva. Vzhledem k tomu, že jsou pomalejší a tvrdohlavější než koně, jsou nazýváni podle toho, jak se v dané situaci hodí. Například jako hřbetní dřevaři díky svému silnému hřbetu, nebo jako olizovači, kteří neničí pastvu a jsou proto používání na nedostupných pastvách. Celkově tento příběh ukazuje, že je důležité respektovat práci, kterou každé zvíře vykonává, a neodsuzovat je kvůli jejich vlastnostem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

  • Holubice nevěsta – Příběh princezny, která líbala a povídala

    Za dávných časů v království daleko daleko od nás se odehrával příběh princezny, která byla známá svou krásou a šarmem, ale mnoho mužů od ní prchalo kvůli její nadměrné chytrosti a odvaze. Proto se těšila neustálé návštěvě svého milovaného zvířete, bílé holubice, která jí poskytovala radu a přátelství. Jednoho dne se objevil mladý a bohatý…

    Celá pohádka

  • Zlatý helma – The Golden Helmet

    Byla jednou jedna země, kde se lidé obávali zlého a mocného draka. Ten okolo sebe zanechával jen spálenou zem a mrtvé vesnice. A tak se všichni rozhodli, že jediný způsob, jak se od draka ochránit, je najít Zlatou helmu. Legenda říká, že ten, kdo ji najde, získá sílu a statečnost, které potřebuje k poražení draka.…

    Celá pohádka

  • Aegrova hostina (Aegir’s Feast)

    Byla jednou jedna krásná pobřežní vesnice na pomezí Čech a Norska. Každý rok v očekávání nejbouřlivějšího času roku, horalové i rybáři z okolních krajů putovali do této vesnice, aby se zúčastnili slavností Aegrovy hostiny. Pověst pravila, že samotný bůh moří Aegir sám poctil tuto vesnici svou přítomností a přinášel s sebou největší úlovek a nejpřísnejší…

    Celá pohádka