Krátké české pohádky před spaním pro děti

Kůzle s císařovými uši

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Byla jednou jedna krásná princezna, která však nechtěla poslouchat rady a návrhy svých rádců. Tak jednoho dne, když byla schůzka s císařem, se rozhodla ušetřit si několik hodin nudného poslouchání. Proto si nechala u svého krejčího ušít zvláštní kůže. Tato kůže měla moc, kterou si princezna ani netroufala představit. Co se ale stalo, když princezna nasadila tyto kůže? Kde vzala princezna odvahu k útěku a co to mělo nakonec za následky? O tom vám vypravím příběh Kůzle s císařovými uši.
Kůzle s císařovými uši – Neuvěřitelný příběh o životě a dobrodružství

Hlavní postavou této neuvěřitelné pohádky je malé kůzle. Ale nejedná se o obyčejné zvířátko. Toto kůzle mělo totiž velmi výjimečné uši, které vzaly svět přímo za srdce. A tak se stalo, že se o něm dávaly dohromady různé historky, z nichž každá byla více fantastická než ta předchozí.

Kapitolou sama pro sebe byla pověst o tom, že malé kůzle má uši, které nesou zvuky až k nebesům a dokáže tak slyšet hlas Boha. O tom, že má jemné, jakoby hedvábné uši, které dokáží slyšet srdce přírody i lidí. O tom, že v noci svými uši rozmlouvá s hvězdami a zahání naši samotu.

Těmto pověstem uvěřili i lidé v nejvzdálenějších koutech země. A tak se stalo, že kůzle se stalo velmi slavným.

Příběh začíná v klidu a míru přírody, kde kůzle najednou uslyší něco, co ho velmi vyděsilo. Uslyšel totiž, že Vlk chce zavraždit všechny zvířata v lese. Kůzle bylo velmi chytré a přišlo s plánem. Rozeslalo všechna zvířata v lese, aby se schovávala a samo se odělo do kožešin, aby znemožnil Vlkovi ho pro jeho zabití identifikovat. Vyšlo to, Vlk se do leva le cosi pokusil zavraždit, ale nedovedl to dokonat a nakonec ho zakousl do svého ocasu.

Bože, tato nečekaná událost vyčerpala kůzle, ale jeho sláva nejho vynesla a tak se spousty lidí do lesa vydalo za ním. Když ho viděli , jak leží v trávě plný šrámu a ukousnutého ocasu, byli všichni nejvyšším respektem a kůzle se stalo hrdinou lesa.

A tak se stalo, že kůzle dostalo císařské sluchátka na památku této s příběhové uchvácení. A od té doby si získalo srdce mnoha lidí až do konce svého života. Navzdory svému poslednímu hrdinskému činu neztratilo svou obvyklou pokoru, poklid a dobrou povahu.

Kůzlátka se stala symbolem dobrých vlastností a byla poměrně úspěšná v osvětové činnosti. Díky nim se do poustra rozšířila pověst o tom, že skutečně existuje zvířátko, které slyší hlas Boha až k nebesům.

Kůzle s císařovými uši tak ukázalo, že větším dary, než jsou například zlato či bohatství, jsou darovanou zvědavostí a vnitřní sílou k obětavosti.

Ponaučení z pohádky na dobrou noc

V pohádce Kůzle s císařovými uši se setkáváme s malým kůzlátkem, které mělo neuvěřitelné uši. Tuto výjimečnost si všimli lidé a postupně se o něm začaly šířit příběhy, které očarovávaly každého. Kůzlátko mělo schopnost slyšet zvuky až k nebesům a dokázalo tak slyšet i hlas Boha nebo srdce přírody. Když se objevilo nebezpečí ze strany Vlka, kůzlátko vymyslelo chytrý plán, jak všechny uložit a chránit. Nakonec Vlk nechápal, jak se kůzlátku podařilo celou situaci zvládnout a nakonec ho zakousl do ocasu. Kůzlátko tuto událost přežilo, ale utrpělo značné zranění. Na památku této události dostalo císařská sluchátka a stalo se symbolem dobrých vlastností a obětavosti. Pohádka nás učí, že cennější než bohatství jsou vnitřní síla k obětavosti a darovaná zvědavost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka