Krátké české pohádky před spaním pro děti

Kozí uši císaře a jeho královský spánek

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Dávno, v dobách legend a pohádek, byl jeden císař, který trpěl nespavostí. V noci nemohl najít klid a jeho den byl plný špatné nálady a podrážděnosti. Protože byl císař, nejvyšší vládce země, nebylo snadné najít řešení tohoto problému. A tak začala neuvěřitelná cesta plná tajemna, magie a zázraků, která se stala legendou a překážkou, kterou musí překonat každý následník trůnu. Příběh, který vás dnes provede starým královstvím, se nazývá „Kozí uši císaře a jeho královský spánek“.

Kozí uši císaře a jeho královský spánek

Kozí uši císaře a jeho královský spánek, je kouzelná pohádka o tom, jak může malý, zdánlivě nepatrný detail změnit osud a pohnout s osudem nejvýše postaveného člověka v zemi.

První část – Jak císař získal kozí uši

Když byl císař ještě mladý, získal svůj první kůň a rozjel se na hon. Během honu, v nádherných, rozlehlých lesích, zachytil zvuk, který sice nebyl jasně slyšet, ale zněl pro něj zvláštně, jaksi neobvykle. Když se podíval na svého koně, zjistil, že i ten slyší ten samý zvuk a tak se rozhodl dát mu volnost. Kůň se pustil do běhu, načež císař slyšel hlasitě:

„Nejedeš na dlouho, neočekávej, že tě tvoje věci ochrání.“

Císař se podíval naokolo, ale neviděl nikoho. A tak se pomalu vydal zpět k zámku, ale ten zvláštní zvuk ho následoval a stále více sílil. Když dorazil na zámek, okamžitě se postavil před své rádce a zvolal: „Jak je to možné! Slyším zvuk, který není slyšet a přesto mi zní v uších!“

Rádcové byli bezradní, ale jeden z nich si vzpomněl na starou prorokyni, která ve vsi žije mnoho let. Ta mu řekla, že císař slyší zvuk kozích uší a že to znamená, že se stává přehlíženým a že je třeba, aby mu bylo umožněno spát samostatně a v klidu.

Druhá část – Jak se změnil osud císaře

Císař se rozhodl, že musí udělat všechno pro to, aby se zbavil kozích uší. Rozhodl se tedy vybudovat luxusní ložnici, která bude dostatečně tichá a bezpečná, aby se mohl konečně vyspat. Všechno bylo dokončeno včetně lákavého potravinového stolu, který měl být pro jeho služebnictvo neustále připraven. Císařovi se však nestalo nic jiného, než že se uvelebil v nové ložnici se zavřenýma očima a neustále přemýšlel o tom, co ho čeká. Potraviny naprosto ignoroval a skoro neuvažoval. Jeho věrní služebníci, kteří během služby bdělí, se také snažili o každém možném detailu, aby svého pana nesváděli.

Císař byl stále více unavený a propadl do hlubokého, spokojeného, spánku. Když se probudil, cítil se lehčí a jasnější. Konečně pochopil, co ve skutečnosti u služebného stolu chybí. Byly tam samé lahůdky a pospisující sémě. Císař si vyžádal radu svých rádců a ti mu řekli, že na stole nebyl žádný chudší chleba, nasucho, jako by měl cvičit svou sílu vůle a přemýšlet o svých zodpovědnostech.

Císař opravdu zvládl tuhý chléb nasucho, to mu umožnilo, aby si zachoval pevný a jasný pohled na svět kolem sebe. Měl plnou duši radosti a štěstí a začal plně zužitkovávat svou sílu vůle. Na tomto úsvitu nového dne odjel na jezdectvo a už se nikdy nevrátil do své zavřené ložnice. Kozí uši se ztratily a císař se stal největším vládcem v celé zemi.

Ponaučení z pohádky na dobrou noc

Kozí uši císaře a jeho královský spánek je příběh o tom, že i malý detail může změnit osud a dokonce ovlivnit nejvyšší osobu v zemi. Císař slyšel zvláštní zvuk, který mu ukazoval, že je přehlížený, a tak se rozhodl změnit svůj způsob života, aby se zbavil kozích uší. Vybudoval si luxusní ložnici, ale uvědomil si, že je to ve skutečnosti jen další způsob, jak uniknout ze světa a neřešit své problémy. Až když začal jíst tvrdý chléb, uvědomil si, že se musí postavit tváří v tvář svým zodpovědnostem a řešit své problémy. Tento nápad byl pro něj klíčem k úspěchu a pomohl mu stát se největším vládcem v zemi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka