Krátké české pohádky před spaním pro děti

Ďáblovské Dary: Příběh Muže, kterého Ďábel Přátelil

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Dávno, dávno před dneškem žil člověk jménem Jakub. Byl to obyčejný muž, který neměl mnoho peněz, ale měl velké srdce. Žil v malé vesnici v horách na jihu Čech a celý jeho život byl vlastně celkem nudný… alespoň do té doby, než se setkal s Ďáblem. Toto je příběh o Ďáblovských darech a o muži, kterého Ďábel přátelil – příběh o Jakubovi, který se odvážil dát nebezpečný slib, o doslova ďábelských darech, které musel splnit, a o tom, jak se mu podařilo zlomit více než jedno srdce.

Ďáblovské Dary

Příběh Muže, kterého Ďábel Přátelil

Když se na počátku 18. století v malebné vesničce ztratil obchodník Jan, jeho rodina a přátelé se strachem zeptali svého kněze, zda by nepomohl s nalezením muže. Kněz se rozhodl vydat se na cestu, aby našel Janovu stopu. Brzy se dostal do temného lesa a narazil na neuvěřitelnou věc – muže, který běžel z lesa pryč, téměř bez dechu a křičel „Ďábel se ke mně připletl!“

Kněz uklidnil muže a zeptal se ho, co se stalo. Podivný muž, který se sice třásl, ale vypadal neuvěřitelně klidně, mu jako první odpověděl, že onen Ďábel mu dává své dary a on s nimi může dělat, co chce.

Chvíli se na sebe oba dívali a kněz se rozhodl vyslechnout mužův příběh.

Muž vyprávěl, že se narodil před lety v okolí vesničky jako syn nejvýznamnějšího místního řezníka. Jeho otec byl velmi náročný, ale muž se snažil jim vyhovět vždy, když bylo třeba. Jeho otec brzy zemřel, ale on zůstal v oblasti, kde se živil tím, že chodil do okolních vesnic, kde prodával maso.

Jednoho dne, když se vracel z jiné vesnice, zastihla ho bouřka. Rozhodl se schovat pod stromem, když se najednou objevil neznámý muž, který se ho zeptal, co dá mužovi, když mu pomůže dostat se pryč z bouřky. Muž si myslel, že to byla jenom otázka, tak odpověděl, že mu nechá uložit do lesa svaly z masného řezu, když se bouřka uklidní.

Neznámý muž se usmál a zmizel, ale náš muž už začal tušit, že to byl Ďábel. Pár dní na to mu došlo, že maso, které prodával, bylo kvalitnější než kdy předtím a lidé ho ochotněji kupovali. Od té doby si s Ďáblem občas na dálnici vyměňovali dar.

Kněz si myslel, že to všechno bylo v mužově hlavě, ale nakonec se rozhodl, že mu musí pomoci, aby se s Ďáblem vyrovnal. Dohodli se, že mu pomůže vyrobit speciální pochoutku pro Ďábla, aby mu při další výměně darů pomohla odhodit nabízené zboží.

Muž se vrátil do lesa a potkal se s Ďáblem. Daroval mu speciální pochoutku a Ďábel byl rozčilen, že mu muž neveze víc masa. Nakonec mu ale přesto daroval několik kusu zboží.

Muž se své štěstí nedokázal ubránit a začal se smát. Ďábel se na něj podíval tak zvláštním způsobem, že muž začal tušit, že tenhle smích bude mít hlubší cenu. Když se vrátil do vesnice, zjistil, že jeho rodina zemřela při obrovském požáru, který zničil celou vesnici.

Ďábel se mu nezapřel a řekl mu, že tuto smůlu si musel přivodit sám, protože si nedokázal udržet své štěstí pro sebe. Muž si uvědomil, že Ďábel nemá žádné přátele, pouze nástroje, jak zničit životy nevinných.

Stal se mužem osamělým a vyčerpaným, který již nikdy nevěřil štěstí a souhlasil s tím, že vyměňování darů s Ďáblem není nikdy dobrý nápad.

Závěr

Tak to byl příběh muže, kterého Ďábel přátelil. Ukázal nám všem, jak malé kousky štěstí se mohou obrátit proti nám, pokud se s nimi neumíme zacházet. Doufáme, že tento příběh nás naučí, jak být obezřetnými, když něco takového v životě zažijeme.

Ponaučení z pohádky na dobrou noc

Fairy tale „Gifts of the Devil“ tells the story of a man who obtained lucky gifts from the devil. After making a deal with him, the man’s life became prosperous and he was able to improve his business. But the devil always demanded something in return for his gifts, and the man realized that he couldn’t keep his good fortune to himself. When he shared his pleasure with others, he was confronted with misfortune after misfortune. In the end, he lost everything he had gained through the devil’s favors.

The story points out that one should be careful when receiving gifts or favors from unknown people or entities. There is always a price to pay, and the cost of the devil’s bribes is always high. It is important to be content with what we have and not to expect too much from other people or supernatural forces. The man in the story learned this lesson the hard way, but his experience can serve as a warning to others to stay away from temptation and be happy with what they have.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka