Krátké české pohádky před spaním pro děti

Pohádky o zvířátkách

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Bystrouška se probudila na kraji lesa a rozhlížela se kolem sebe. Okolo ní běhali zajíci a ptáci zpívali svou píseň. Tohle byla úplně jiná krajina, než kterou zvykla vidět na svých cestách. Bystrouška se rozhodla, že půjde dál a pozná tyto nové zvířecí kamarády. Vzhůru dobrodružství! Toto je příběh o Pohádkách o zvířátkách.

Pohádky o zvířátkách: Kdyby zvířata mluvila

Zrod pohádek o zvířátkách

Kdyby zvířata mluvila, bylo by to zajisté zajímavé. Co by všechno mohla říkat? Když se nad tím zamyslíme, slyšíme v našich slovech stále určitou symboliku, kdy si obvykle spojujeme vlastnosti člověka s různými druhy zvířat. Člověk se stále inspiroval zvířaty od nepaměti a nebýt této inspirace, nevznikly by ani pohádky o zvířátkách.

O těchto pohádkách se pomalu začalo mluvit kolem 16. a 17. století, kdy se tiskly první knihy, kam byli přidávány rajské zahrady vytištěného papíru s obrázky a popisky, kde se zvířata chovají jako lidé. Lidé rádi vídali knihy o zvířecích pohádkách, kde se zvířátkům dostávají vlastnosti lidí a humor, ať už je to kocour, liška, či jiná domácí či lesní zvířata.

Nezapomenutelné zvířecí příběhy

V Česku je mnoho jedinečných pohádek o zvířátkách, jako třeba „Liška Bystrouška“, „Brouk Pytlík“, „Krtek a hmyz“ nebo „Kocourek Modroočko“. Tyto pohádky a mnohé další nám ukazují, jak mohou být zvířata podobná nám lidem, jak spolu komunikují, jak se dovedou domluvit a nakonec spolupracovat na řešení společného problému.

V pohádkách nám zvířata také ukazují své dobré zásluhy, čímž nám byly dány příkladem a inspirací. Velmi emblematicky ukazují například čelisti zubů říčního koně, král všech zvířat – lev, křídlatý slon, dlouhošlápek, „vyvíjející“ se had a v neposlední řadě démantová srnka. Všichni ti mohou také posloužit jako vzory správného chování v krizových situacích a při řešení různých problémů.

Význam pohádek o zvířátkách

Pohádky o zvířátkách mají v našem životě velký význam. Pomáhají nám rozvíjet naši kreativitu, logické myšlení, schopnost interpretovat a přenášet učení v každodenním životě. Dávají nám také příklad jistých rozhodnutí a řešení, ukazují nám, jak se s potížemi vyrovnat a jak nalézt naději a touhu po lepším.

Děti a dospělí milují pohádky o zvířátkách z několika důvodů. Především kvůli laskavosti a spravedlnosti, které v nich vládnou, a kvůli možnosti vydat se na dobrodružnou cestu plnou tajů a zázraků. A konečně, vždy chceme věřit, že kdekoliv, ale hlavně v našem světě – mohou mít zvířata lidskou schopnost a osobnost.

Závěr

Bez pohádek o zvířátkách by naše děku nebyla taková, jakou ji známe dnes. Lidé stále hledají inspiraci a motivaci, zejména v podobě dobře napsané pohádky, která nás vypraví na napínavý dobrodružný výlet s našimi nejlepšími kamarády – zvířátky, kteří nás kdykoliv, kdekoliv a v jakékoli situaci podpoří. Díky tomu dokážeme vystát i tu nejtěžší zkoušku.

Ponaučení z Pohádky o zvířátkách

Pohádky o zvířátkách jsou velmi oblíbené a důležité pro naši kreativitu, schopnost interpretace a přenosu učení do každodenního života, ale také pro vývoj správného chování v krizových situacích a při řešení různých problémů. Tyto pohádky nám ukazují, že zvířata mohou mít lidské schopnosti a osobnost a že mohou spolu komunikovat, dovedou se domluvit a nakonec spolupracovat na řešení společného problému. Díky nim se učíme laskavosti a spravedlnosti, které v nich vládnou, a máme možnost vydat se na dobrodružnou cestu plnou tajů a zázraků. Pohádky o zvířátkách jsou tak velmi inspirativní a motivující pro nás i pro naše děti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka