Krátké české pohádky před spaním pro děti

Pohádky o certech

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Pohádky o certech – půvabné příběhy o zlých bytostech, jež se ukrývají v temných jeskyních a skrýších. Tyto bytosti jsou známy svou krutostí a dokážou způsobit nevysvětlitelné události, které nutí obyvatele okolních vesnic k návštěvě místních kouzelníků a vdovců. Přestože se zdají být stejně záhadné jako sami certi, tak i oni mohou mít svá srdce. Sledujte příběhy v naší sbírce pohádek o certech, @duke ‚s AI pohádka, aby se dozvěděli více o těchto bytostech a jejich dobrodružstvích.
H2: Pohádky o čertech – Vítejte ve světě nestačitelných zloduchů
H3: Čerti v české folklórní tradici
H3: Čert v Čechách není nikdy daleko
H3: Dobré čerti, zlí čerti – které typy najdete v našich pohádkách?
H3: Čertí triky, kletby a podrazáctví – jak se vyhnout nekalým čertům

Pohádky o čertech – Vítejte ve světě nestačitelných zloduchů

Od nepaměti patří čerti mezi nejoblíbenější postavy lidových pohádek. Ani česká lidová tradice není výjimkou – ba právě naopak. Čerti, démoni, čarodějnice a jiní zákeřní zlovolníci tvoří v našich pohádkových příbězích hlavní sílu a není snadné se jim vyhnout. Přesto čerti v českých pohádkách rozhodně nejsou pouze zlé. Jak to tedy je s těmi čerty a kteří se skrývají za jejich temnými plány?

Čerti v české folklórní tradici

Zakončení zimy a období konce a začátku, kdy se svět ocitá na rozhraní dvou světů, kdy se stmívá a přichází noc, kdy se může stát, že ustoupená bázeň celého národa vzbudí jistým čarodějnickým působením nebezpečnou moc temnoty. Tak alespoň praví původní pojetí o lidových pohádkách s čerty, které se v Čechách objevují již od dávnověku. Čerti byli považováni za bytosti, které nejsou k těm pozemským, když se na ně náhodou narazilo, snažilo se člověk proklatou bytost rychle rozpustit. A to do mrazivé koliky.

Čert v Čechách není nikdy daleko

V české krajině se také říká: „Být zticha – čert ti nasadí klapky na oči.“ Na školních chodbách, ale i jinde vytvářejí čerti ve svých koutech tajné cestičky, loupežníky a ostrostřelce. V údolích zase likvidují u nás pouze hříšné kouzelníky. Podle jiného přesvědčení nám mohou zasunout háčky do bot, vázat rouboušky, navlhčit pytle, …a tak jestli cítíte, že se vám něco podivného děje, může být zde čertů ať už ve velké množině nebo jen jako jednotlivec.

Dobré čerti, zlí čerti – které typy najdete v našich pohádkách?

Co se týká pohádkových čertů, rozlišujeme různé typy. Zde Vám přinášíme několik příkladů, abyste si v tom mohli udělat trochu jasněji:

a) Dobré čerty

Ze současných českých pohádek je někdy znepokojivé, jaké očekávání jsou na „čerty“. Většinou lidé především strach mají. Ale existují i takové, kde lidé jsou vcelku klidní a čerti jakoby vypadají jinak. Patří mezi ně např. čerti, kteří vám darují peníze, nebo ty, kteří jsou v pohádkách přítelem malého člověka. Tuto kategorii umíme nazvat právě jako „dobré čerty“.

b) Zlé čerty

Samozřejmě zde jsou ty, kteří neberou na spravedlnosti ohled a touží po ovládnutí světa, když jim to jde, fakticky se dostanou až ke konečnému cíli. Tyto zlé, obvykle pohádkové postavy mají samozřejmě úplně jiný charakter a většinou si na sebe hodně lidí také namíří prstem. Ty nesnažte se příliš přivolávat, protože vás mohou stát velmi drahé sázky.

Čertí triky, kletby a podrazáctví – jak se vyhnout nekalým čertům

Čerti jsou v naší lidové kultuře symboly všeho, co je nebezpečné, temné a zlověstné. Přestože mnohdy působí jako nezvladatelní zločinci, čerti nejsou vždycky neopravitelně zlí. Proto vždy budeme náležitě oceněni alespoň za to, že dokážeme ovládat své city a nepodlehnout čerti k takovým podrazy. Naučte se přemoci pocit strachu a nalezněte v sobě sílu vydat se proti čertům na odpor. Pokud prokážete statečnost a odvahu, nejednou se můžete těšit ze zajímavých překvapení a krásných zážitků, které byste jinak nikdy nepoznali. Tak se připravte na dobrodružství a vstupte do světa, kde si zla nebezpečná síla s vší svou mocí chystá své velké přehlídky!

Ponaučení z Pohádky o certech

Čerti jsou nejoblíbenější postavou v českých lidových pohádkách. V našich příbězích tvoří hlavní zlovolnou sílu, ale ne vždy jsou zlí – vyskytují se i „dobří čerti“. Tradičně byli považováni za bytosti, které nejsou ze světa pozemského, a když se na ně narazilo, snažilo se je rychle rozpustit. V české krajině se říká, že „čert v Čechách není nikdy daleko“ a mohou vyvádět různé triky, kletby a podrazy. Pohádkové čerty lze rozlišovat na dobré a zlé. Dobré čerty jsou ti, kteří pomáhají malým lidem a v některých případech dokonce dávají peníze. Na druhé straně zlí čerti nebere ohled na spravedlnost a touží po ovládnutí světa. Abychom se jim mohli vyhnout, musíme se naučit přemoci pocit strachu a odvážně se proti nim postavit. Pokud se nám to podaří, můžeme se těšit na zajímavá dobrodružství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka