Krátké české pohádky před spaním pro děti

Pohádka o rybáři a zlaté rybce

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Dávno, dávno před naším letopočtem, ve starém království ležel při pláži malý rybářský přístav. Tam žil jediný rybář, který se každý den vydával na moře lovit ryby, aby se mohl uživit. Jednoho dne se však na jeho cestě před ním objevila zlatá rybka, která mu slíbila splnění tří přání, když ji pustí zpět do moře. Tak začíná naše pohádka o rybáři a zlaté rybce – příběh plný zvratů a tajemství, které se odehrává v kouzelném světě plném dobrodružství.
H2: Pohádka o rybáři a zlaté rybce

H3: Jak začíná naše pohádka

V jedné malé rybářské vesničce na břehu řeky bydlel chudý rybář se svou ženou. Plnili si život rybolovem, ale žili v chudobě a museli se spokojit s tím, co přinesl každý den. Jednoho dne se rybář ocitl na břehu řeky a snažil se lovit, když si všiml krásné zlaté rybky, která se k němu blížila.

H3: Setkání s zlatou rybkou

Rybář byl udiven krásou rybky a okamžitě ji chytil do své sítě. Poté, co se podíval do očí této zlaté rybky, se rozhodl ji vrátit zpět do vody. Ryba mu však ve své vděčnosti nabídla, že mu splní tři přání, která si jen bude přát. Rybář byl velmi překvapen a považoval to za kouzlo.

H3: První přání

Rybář si uvědomil, že by si jistě přál něco, co by mohl změnit celou jeho situaci. Přání vyjádřil a hned se zajímavá událost stala. Když se vrátil k domu, zjistil, že se jeho malý domek proměnil v krásný palác a uvnitř bylo mnoho pokojů a služebnictvo.

H3: Druhé přání

Rybář si uvědomil, že má nyní vše, co jeho srdce může přát, ale nyní chtěl něco, čím by mohl pomáhat ostatním. Proto se rozhodl pro druhé přání. Rybka mu ho splnila a rybář se stal z tiché vesničky známý a úspěšným mužem celého království.

H3: Třetí přání

Rybář se stal jedním z nejprosperujících mužů v celé zemi díky zlaté rybce. Ale byl si vědom toho, jakou sílu mají peníze, takže chtěl ještě něco, co by ho udrželo na zemi. Přál si, aby se jeho žena a rodina stali bohatými a aby všem kolem něj bylo dobře. Rybka mu slíbila splnění, ale také ho varovala, že toto bude poslední přání, kterému se bude muset vyrovnat.

H3: Vyplnění třetího přání

Rybář se vrátil domů a zjistil, že jeho žena a rodina se stali velmi bohatými a šťastnými. Ale zjistil, že se všechny tyto peníze a pocty staly zdrojem jeho hrdosti a pomalu se začal odvádět od své rodiny a od hodnot, které miloval. Rozhodl se, že musí učinit rozhodnutí a odebral se nazpět na břeh řeky, kde zlatou rybku pustil zpět do vody jako znamení vděčnosti a respektu.

H3: Závěr pohádky

Zpět v jeskyni měla zlatá rybka hlubokou úvahu. Byla ráda, že mohla rybářovi splnit jeho tři přání, ale zároveň si uvědomila, jak moc nebezpečné a lichotivé mohou být peníze. Přemýšlela nad tím, jak může učinit změnu v lidských srdcích dokonce i přesto, že si toho lidé nejsou schopni uvědomit sami. A tak se zlatá rybka rozhodla, že bude i nadále obdarovávat lidi, ale vždycky s moudrostí a dobrým úmyslem pro jejich vlastní dobro a udržení hodnot, které by pro ně mohly být rozhodující. A tak nad naším rybářem a jeho rodinou začala znovu bdít. Doufejme, že to bylo to poslední, co naše rodina a celé naše vesnička potřebovala k tomu, aby se staly skutečně šťastnými.

Ponaučení z Pohádka o rybáři a zlaté rybce

Z pohádky o rybáři a zlaté rybce lze vyvodit několik poučení. Prvním je, že ne vždy jsou peníze a bohatství klíčem k štěstí. Rybář byl šťastný i sice žil v chudobě, ale měl k sobě svou rodinu a rybolov, který jej naplňoval radostí. Druhým poučením je, že bychom si měli být vděční za to, co máme, a nepřepínat se za materiálními statky a bohatstvím. Rybář měl v prvních dvou přáních úspěch a chtěl víc, ale nakonec pochopil, že peníze nemohou nahradit skutečnou rodinnou lásku. Třetí poučení z tejto pohádky je, že dary a příležitosti, které dostaneme v životě, je třeba s vděčností přijmout a využít pro dobré věci, nikoli pro zvláštní zájmy osobního prospěchu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka