Krátké české pohádky před spaním pro děti

Pohádka o racochejlovi

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Pohádka o racochejlovi je starobylý příběh, který dodnes přináší radost dětem i dospělým v České republice. Tato příběhová tradice se předává z generace na generaci a učí nás, jak důležitá je laskavost a společenská odpovědnost. Pokud se vás zajímá, co se skrývá za tímto kouzelným příběhem, připravte se na dobrodružství plné kouzel a neuvěřitelných událostí.
Pohádka o Racochějlovi: Jak mu ho oživl kouzelný prsten

H2: O autorovi

Pohádka o Racochějlovi je klasickým podáním dvě stě let staré české pohádky. Tento příběh byl napsán k slavnému počátku 19. století, kdy se česká literatura stále hledala. Jeho autor, Božena Němcová, byla jedna z průkopnic této doby a svou tvorbou položila pevné základy českého národního písemnictví. Svoji tvorbu věnovala především dětem a pohádky, které psala, patří k těm nejkrásnějším v české literatuře.

H2: Pohádka o Racochějlovi

H3: Popis hlavní postavy

Hlavní postavou Pohádky o Racochějlovi je dobromyslný kovář, který žil sám v malé chaloupce na kraji lesa. Byl to drobný šikovný mužíček, který se živil tím, že vyráběl různé kouseky ze železa a prodával je ve vesnici.

H3: Jak Racochějla oživil prsten

Jednoho dne se mu však stalo něco zvláštního. Když při práci mistroval s kladivem, omylem praštil do kamene, který stál vedle něho. Najednou se z kamene vysmekl malý zlatý prsten a sjel se na zem před kovářovýma nohama. Racochějlovi bylo jasné, že tento prsten není obyčejný, tak ho pečlivě schoval do kapsy.

Když se navečer vrátil domů, vyzkoušel na prstech, zda mu prsten sedí. K jeho překvapení se najednou zdálo, že prsten se ozval. Ukázalo se, že prsten je kouzelný a její vlastnosti jsou velmi výjimečné. Racochějlovi se podařilo prstenem oživit všechny předměty v jeho dílně. Od železného kladiva, přes nůžky až po kleště. Byl ohromen a nadšený, a tak se rozhodl prsten pečlivě schovat a opatrně používat jen tehdy, když bude nezbytně nutné.

H3: Jak se Racochějlovi podařilo pomoci chudému děvčeti

Přišlo však období velké nouze, kdy se lidé stali chudými a neměli co jíst. I Racochějlovi se začal přátelit volný stůl a náramné výdělky se ozvaly. Byl zmatený a nevěděl, co má dělat. Jednoho dne mu však shodou okolností přišlo do dílny chudé děvče, kterému ukradli poslední zbytky chleba. Bylo to pro Racochějla poslední kapka a rozhodl se s pomocí svého kouzelného prstenu darovat děvčeti nejen chleba, ale i další potraviny a peníze. Díky jeho štědrosti se okolí rychle dozvědělo a lidé si opět vrátili těžký život.

H3: Jak si Racochějlovi získal srdce krásné dívky

Racochějlovi se poté stalo něco nevídaného. Přišla do jeho života krásná dívka, které kovář silně podlehl. Bohužel, byla to dcera místního hraběte a její rodiče byli proti sňatku s kovářem. Racochějlovi však nebyl lehce odraditelný a s pomocí svého kouzelného prstenu si získal srdce královské dcery. Nakonec se jim podařilo přemoci překážky a ksát k sobě.

H2: Závěr

Pohádka o Racochějlovi ukazuje, že štědrost, trpělivost a odvaha jsou významné vlastnosti, které se vyplatí mít. Racochějlova dobrota a štědrost donutili lidi kolem něj, aby se s ním spojili a pomohli mu vyřešit problémy, které ho postihly. Tento příběh ukazuje důležitost důvěry a naděje v době, kdy se zdá, že všechno jde špatně.

Ponaučení z Pohádka o racochejlovi

Pohádka o Racochějlovi je klasickým českým příběhem, který napsala Božena Němcová na začátku 19. století. Hlavní postava je kovář, který se živil výrobou kovových předmětů a byl dobromyslný a šikovný. Jednoho dne mu při práci spadl kouzelný prsten, který mohl oživit předměty. Racochějlovi se kouzelný prsten hodil v době nouze, kdy pomohl chudému děvčeti a lidem v oblasti potravinami a penězi. Později se zamiloval do dcery hraběte a se štěstím ji získal. Pohádka ukazuje důležitost trpělivosti, štědrosti a odvahy v těžkých časech a také důvěru a naději v budoucnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka