Krátké české pohádky před spaním pro děti

Pohádka o mikuláši a čertovi

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Byla jednou jedna pohádka o Mikuláši a Čertovi. Tohle byla příběh o dvou velmi rozdílných postavách, kteří se setkali v prostředí zasněžené krajiny. Mikuláš byl všemi oblíbený sváteční symbol, zatímco Čert byl strašlivá postava s rohy, drápy a ocasem. Toto neobvyklé setkání utvořilo jednu z nejzajímavějších pohádek všech dob. Pohádka o Mikuláši a Čertovi je krásným příběhem o přechodu od změny myšlenek o druhých, a o tom, že ne všechno je tak, jak to na první pohled vypadá.Pohádka o Mikuláši a Čertovi
Pohádka o Mikuláši a Čertovi

O Mikuláši

Jednou v dávných dobách, kdy byly cesty ještě plné záhad a legend, se odehrála pohádka o Mikuláši a Čertovi. Mikuláš byl obdivuhodný muž, který se věnoval dobročinnosti a pomáhal lidem v nouzi. Lidé ho měli rádi a brali ho jako příklad, jak být dobrým a laskavým člověkem.

O Čertovi

Ale jeden den se objevil Čert. Byl to hnědý a drsný muž s rohy na hlavě a nevlídným pohledem. Když se lidé dozvěděli, že Čert dorazil, začali se bát. Čert přilétl s magickým ohnivým kočárem a chtěl všechny lidi zastrašit a udělat z nich oběti zlého světa. Ale Mikuláš se nenechal odradit a odhodlaně se postavil Čertovi na odpor. Obdobně jako se mu vždy dařilo dojít ke smíru s bázlivými lidmi, chtěl nyní docílit toho samého s Čertem.

Opakované boje

Mikuláš a Čert se střetli několikrát a každou chvíli v bojích neuspěli. Čert neustále zvyšoval svou sílu a síly pekel se mu držely na jeho straně. Mikuláš však nebyl ochoten ustoupit a vzdát se boje proti Čertovi. S vytrvalostí a srdcem bojovníka se štítem Mikuláša nakonec zdárně zdolal Čerta a donutil ho, aby přísahal, že již kanibalovat nebude.

Kultura a tradice pohádek

Pohádka o Mikuláši a Čertovi je jednou z mnoha pohádek, které se staly základní součástí tradičních oslav. Každý rok 6. prosince se Mikuláš s Čertem a andělem scházejí u dětí doma, školách i v různých organizacích na vánočních trzích. Mikuláš dětem rozdává dárky, ale Čert zase ukáže, co se stane s těmi dětmi, které nebyly poslušné nebo neposlechly své rodiče. Tato pohádka se stala jednou z nejoblíbenějších v České Republice a je stále tradičním způsobem, jak předávat kulturu a tradice dalším generacím.

Závěr

Pohádky jsou skvělým způsobem, jak předávat základní hodnoty a osvěžovat naši mysl myšlenkami, které jsou pro nás důležité. Mikuláš a Čert ukazují, že i v době, kde jsou všichni proti vám, je stále lepší bojovat za to, co je správné, než se vzdát a podléhat čertovskému úložení.


Ponaučení z Pohádka o mikuláši a čertovi

Pohádka o Mikuláši a Čertovi je příběhem o vzájemném střetu dobra a zla. Mikuláš je obdivovaný a respektovaný muž, který se věnuje dobročinnosti a pomoci lidem v nouzi. Naopak Čert je postava temného charakteru, který přichází, aby zastrašil lidi a udělal z nich oběti zlého světa. Mikuláš se nenechá odradit a postaví se mu na odpor, i když se střetnou několikrát a Mikuláš pokaždé díky bojovnosti a vytrvalosti zvítězí. Pohádka ukazuje, že i v době, kdy jsou všichni proti vám, je lepší bojovat za to, co je správné, než se poddat negativním silám. Mikuláš a Čert se stali oblíbenými postavami české kultury a každoročně se setkávají s dětmi na tradicionálních vánočních trzích, aby předávali kulturu a tradice dalším generacím. Pohádky jsou skvělým způsobem, jak předávat základní hodnoty a osvěžovat naši mysl myšlenkami, které jsou pro nás důležité.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka