Krátké české pohádky před spaním pro děti

Kráska a zvíře pohádka

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

„Dávno, dávno, když se ještě lidé báli temnoty a zvířat, žila v hlubokém lese dívka jménem Kráska. Byla to nejkrásnější dívka v celém království, ale bohužel ji něco trápilo. Jednoho dne se vydala do lesa, kde objevila tajemné zvíře. Co se stalo dál? To vám povíme v této pohádce Kráska a zvíře, která vás dovede do kouzelného světa plného lásky a zázraků.“

Kráska a zvíře: O pohádce

Kráska a zvíře je starobylá pohádka, která se stala klasikou světové literatury. Původ pohádky není jasný, ale předpokládá se, že má kořeny v evropské lidové slovesnosti. V českých zemích je pohádka známa pod názvem Kráska a zvíře.

Hlavní postavou pohádky je krásná princezna, která žije v zámku se svým otcem, králem. Princezna je velmi krásná, ale také arogantní a zpupná. Jednoho dne se stane něco neuvěřitelného. Králi uteče jelen a jediným, kdo ho dokáže najít, je právě princezna. Král jí nabídne za odměnu cokoli si bude přát. Princezna si přeje růže, nejkrásnější růže na světě. Král ji slíbí, ale neví, kde takovou růži najde.

Král se rozhodne poslat princeznu pryč z hradu, aby si uvědomila, že to nejdůležitější v životě není krása, ale skromnost a láska. Princezna je poslána na venkov, kam ji cesta zavede do neobyčejného zámku. Zde potká zvíře, které je vlastně kouzelný princ, ale byl zaklet do podoby zvířete, dokud ho někdo nezamiluje.

H2: Kráska a zvíře: Příběh

Princezna zůstává na zámku, kde se postupně seznamuje se zvířetem. I když se na začátku snaží s ním příliš nedružit, postupně se mezi nimi vytvoří pouto. Zvíře začne princezně vyprávět svůj příběh – byl to kdysi krásný princ, který byl zaklet zlou čarodějkou.

Aby se zvíře mohlo vrátit do své původní podoby, musí ho někdo zamilovat. Princezna se snaží zvířeti pomoci a nevšední nápady ji přivedou na cestu k jeho osvobození. Pozoruje zvíře, jak léta stojí na jedné noze, tak se rozhodne, že mu namaluje obrazy s podobnou postavou. Zvíře jí práci ocení a oni spolu stráví hezké chvíle. Princezna zjistí, že se do zvířete zamilovala.

Tuto lásku potvrdí tím, že se vydá hledat růže na kterou si doslova sáhla. Dorazí do podivné zahrady, kde růži najde. Když se ptá, kdo mu ji dá, dozví se, že to je dar od prince. Vrací se zpět ke zvířeti, jenže když odevzdává růži, zvíře se najednou promění v krásného prince. Bývalý princ a princezna se radují ze štěstí a lásky, do které spolu zakotvili.

H2: Kráska a zvíře: Hlavní postavy

Kráska a zvíře je pohádka o přátelství, lásce a skromnosti. Hlavní postavou je princezna, která se na začátku příliš nezdá být sympatická. Svou krasou a pýchou odrazuje od sebe okolí. Když je poslána na venkov, musí se vyrovnat se skromností a musí přemýšlet nad svým chováním.

Zvíře je druhou hlavní postavou pohádky. Zde se ukazuje, že skutečná krása je vevnitř. Na povrch se dostane až tehdy, když se do něj princezna zamiluje a on se také do ní. Je to kouzelný princ, který byl zaklet a teď se snaží najít lásku pro své osvobození.

H2: Kráska a zvíře: Morálka příběhu

Hlavní poselství pohádky Kráska a zvíře je o jakých hodnotách být kdo. Ačkoliv má pohádka svůj happy end, největší význam tkví v postojích a hodnotách. Na začátku pohádky se princezna snaží získat jen to, co jí má být podle ní dáno. Má vysoké nároky, ale skromnost a láska ji chybí. Postupně se princezna učí, že to, co opravdu stojí za to, není právě její požadavky na krásu a bohatství.

Dalším důležitým prvkem pohádky je láska. Právě láska osvobozuje kouzelného prince, ale také naučí princeznu, že skutečná krása je v lásce. A právě touhou po lásce se mohou smířit všechny problémy a komplikace.

H2: Kráska a zvíře: Filmy a adaptace

Kráska a zvíře mnohokrát inspirovala tvůrce z celého světa, kteří na této pohádce vytvořili vlastní příběhy i filmy. Dnes existuje mnoho adaptací této pohádky. Mezi nejčastěji známé patří rozhodně disneyovská verze, která byla natočena v roce 1991. Další zajímavou a originální adaptaci představuje francouzský film La Belle et la Bête (1946). Právě Disney si vysloužil pochvalu jak od kritiků, tak i od diváků. Disneyova verze se stala legendární a inspirovala spoustu lidí k další tvorbě.

H3: Kráska a zvíře: Závěr

Kráska a zvíře patří k nejslavnějším a nejoblíbenějším pohádkám, které byly vytvořeny z více jak 200 let starých mýtů. Je to příběh, který se vrací díky nepsaným pravidlům a poselstvím, které nám přináší. Pouštět si zpovzdálí, přijímat skromnost, lásku a hodnoty, které se nedají koupit či slíbit. Pohádka se objevuje na filmovém plátně, divadelních jevištích, ale i v klasických knihách. Ať už z jakékoli této podoby, Kráska a zvíře stále zůstává příběhem o lásce a kráse duše a srdce.

Ponaučení z Kráska a zvíře pohádka

Pohádka “Kráska a zvíře” je příběhem o princezně, která se na začátku příliš nezdá být sympatická a má vysoké nároky na vzhled a bohatství. Král ji posílá pryč z hradu, aby si uvědomila, že skromnost a láska jsou důležitější než krása. Princezna potká kouzelné zvíře, které je vlastně kouzelný princ zakletý do podoby zvířete, dokud ho někdo nezamiluje. Princezna se snaží zvířeti pomoci a svými nápady ho oslovuje. Když princezna nalezne pro zvíře nejtěžší úkol, kterým je získání růže, zamiluje se do něj a zvíře se najednou promění v krásného prince. Hlavní poselství pohádky představuje to, jaký postoj a hodnoty by měl být v každém z nás. S vědomím, že láska a skromnost jsou nedílnou součástí života, mohou být všechny problémy překonány. Pohádka byla inspirována z více než 200 let starých mýtů a stala se nejslavnější a nejoblíbenější pohádkou všech dob, kterou lze najít na divadelních jevištích, filmovém plátně i v klasických knihách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka