Krátké české pohádky před spaním pro děti

Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré prahy

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Byla jednou jedna malá vesnice na předměstí Prahy, kde žili místní obyvatelé v klidu a míru. Avšak jeden den se objevila hrozba, která vesnici ohrožovala: zlí lupiči, kteří okrádali a ničili majetek místních obyvatel. Zoufalí lidé se obrátili na moudrého rabína a poprosili ho o pomoc. Vzal onyči kamení na Staroměstském náměstí a ze země vytvořil skvělého ochránce, Golema. A tak začala jedna z nejznámějších českých pohádek: příběh o Golemovi a jiných židovských pověstech a pohádkách ze Staré Prahy.
h2: Golem – Příběh vytvoření umělého tvora

V mnoha kulturách jsou příběhy o umělých lidech a tvorech. V křesťanské tradici je to příběh o Adamovi a Eve, ve starořeckých mýtech o Prométheovi a jeho stvoření lpícím modelu lidstva. V židovské tradici je Golem znám jako umělý tvor stvořený k ochraně a pomoci Židům.

Golem příběh má své kořeny v legendách a pohádkách ze Staré Prahy. Podle těchto příběhů byl Golem vytvořen rabínem Jehudou Löwem, který si uvědomil nebezpečí, které hrozilo židovské komunitě v Praze. Legenda praví, že rabín šel do Vltavy a z jejího břehu si vyrabal hlínu. Z této hlíny vytvořil tělo a pomocí Kabbalistických formulí přivolal do těla ducha.

Rabín dokázal ovládat Golema pomocí speciálního talismanu, který ji umožňuje proniknout do umělého těla. Golem se stal zdrojem síly a ochrany pro židovskou komunitu. V noci byl vyslán na průzkum a k boji proti antisemitským útokům. Na březích Vltavy se procházel jako obyčejný člověk, a protože byl vytvořen z hliny, byl téměř nezničitelný.

h3: Golem a Pražský hrad

Podle legendy židovského Golema pomáhal nejen v Praze, ale dokonce se s ním setkal i samotný císař Rudolf II. Ten byl zvědavý na umělého tvora a požádal rabína o setkání s ním. Rabín Golema varoval, že císař jej může použít ke zlu, ale Golem se nedokázal vzpírat císařskému přání.

Císař si povšiml, že Golem neposlouchá jeho příkazy, a tak na něj začal křičet a proklínat. Golem se pak rozhodl utéct, rozrazil brány Pražského hradu a zmizel do tmavých uliček města.

h3: Golem dnes

Dodnes se Golem stal symbolem Prahy a židovské komunity. Vytvořily se dokonce i turistické trasy, kde můžete vidět slavné místa spojená s Golemem. V Praze se také konají tradiční folklorické přehlídky, během kterých můžete vidět Golemy z hliny a podobné umělé stvoření.

Golem se stal symbolem nejen židovské komunity, ale také Prahy jako celku. Jeho epický a mystický příběh fascinuje generace a dokazuje, jak mocný může být národový folklor.

Ponaučení z Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré prahy

Příběh Golema, umělého tvora stvořeného k ochraně židovské komunity v Praze, má kořeny v židovské tradici. Legenda vypráví o rabínovi, který vytvořil Golema z hlíny a pomocí Kabbalistických formulí do něj přivolal ducha. Golem se stal zdrojem síly a ochrany a byl vysílán na noční průzkum a k boji proti antisemitským útokům. Setkal se dokonce s císařem Rudolfem II., ale ten se mu pokusil přikázat ke zlu, což Golem nedokázal unést a utékl.

Golem dnes zůstává symbolem Prahy a židovské komunity. Turisté mohou vidět slavná místa spojená s Golemem a na folklorických přehlídkách mohou vidět i umělé Golemy z hlíny a podobné stvoření. Legenda o Golemovi ukazuje sílu národního folklóru a fascinuje generace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka