Krátké české pohádky před spaním pro děti

Balady pověsti a pohádky ze slánska

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Byl jednou jeden kouzelný kraj, který byl plný strhujících příběhů a tajemství. Tento kraj, který byl domovem nejzvláštnějších bytostí, se jmenoval Slánsko. Mezi nejzajímavějšími pověstmi a pohádkami Slánska jsou ty, které vyprávějí o zázracích a kouzlech, které v sobě ukrývají vodní dívky, lesní víly a skřítci z Baladického lesa. Tyto baladické pověsti a pohádky ze Slánska jsou plné magie a fantazie, které přivábí každého, kdo touží po dobrodružství a poznání tajů kouzelného světa.

Balady Pověsti a Pohádky ze Slánska: Příběhy ze Starých Časů

Údolím se nesla vůně polí a louk, ptáci zpívali své písničky a okolo se rozprostíraly zvlněné kopce. V této krajině se odehrávají neuvěřitelné příběhy a pohádky – Balady Pověsti a Pohádky ze Slánska jsou plné kouzel a tajemna.

Vestfálské pohádky: Když se hejtman ostrova otřásal

Jedním z příběhů, který lze v této sbírce najít, je Vestfálská pohádka. V dávných časech, když se lidé ještě báli temnoty a neznámého, žil na ostrově hejtman. Ten se vždycky bál, že by se na něj něco mohlo sesypat, a tak každý den kontroluji stav svého hradu. Jednoho dne se ale stal úplně neuvěřitelný zázrak – celý hrad se začal otřásat a hejtman si myslel, že už ho nic nezachrání. Avšak zázrak se stal, a celé město se postavilo na nohy, aby hejtmana zachránilo.

Pohádky o rybáři Meziherčanech: Zázrak rybí sítí

Další pohádkou, která nechybí, jsou v tomto souboru příběhy o rybáři Meziherčanech. Ten celý svůj život trávil chytáním ryb, a tak se stalo jeho sítě jejím symbolem. Jednoho dne však rybáře postihla smůla a sítí mu prošíla velká rýha. Rybář se doslova hroutil, ale naštěstí mu potom přišel na pomoc zázrak – do jeho sítě se zachytila nejen velká ryba, ale i zlatá rybka, která se mu splní tři přání. V rybí sítí se tak tentokrát ocitly samé zázraky!

Pověsti a legendy: O hradu Hradišťan

Hrad Hradišťan, který se skutečně nachází na Slánsku, se stal dějištěm dalších legend a pověstí. Patřil zde jednomu z nejmocnějších šlechtických rodů – Lobkovickým, a proto nebylo nic neobvyklého, že se zde odehrávaly nevídané slavnosti a tajemné rituály. Jak se ale říká, do každého hradu se musí přijít jednou, a tak i jeden z tajemných hostů tvrdil, že zde má odhalit velké tajemství. Co se ale skutečně stalo, zůstane navždy tajemstvím.

Význam balad, pověstí a pohádek na Slánsku

Slánsko je kraj bohatý na kulturní dědictví a své tradice, a právě v baladách, pověstech a pohádkách se tato historie odráží. Tyto příběhy nás nejenom baví, ale také nás učí – o lidské povaze, o historii krajiny a o hodnotách, které by měli lidé dodržovat. Každá balada, pověst a pohádka je jako úlomku zrcadla, které nám ukazuje kousek našich vlastních kořenů.

Pohádka jako způsob učení

Pohádky dávají dětem podnět k fantazii a rozvíjejí jejich představivost, a právě tak se učí vidět svět v trochu jiným světle. Děti se učí rozeznávat dobro a zlo, a prochází se s nimi situacemi, ve kterých se musí rozhodnout mezi tímto dobrým a zlým. Pohádky také pomáhají k uvědomění si zodpovědnosti, kterou každý z nás má za své chování a vždy nás nutí k zamyšlení nad tím, co činíme.

Příběhy o historii krajiny

Balady a pověsti zase často ukazují, jaké události se kdysi v krajině udály a jaký vliv mohli mít dávní obyvatelé. Tyto příběhy jsou také důležité, protože nám ukazují unikátní pohled na náš vlastní region a pomáhají nám se zajímavým a neobvyklým historickým pozadím tohoto místa seznámit.

Balady Pověsti a Pohádky ze Slánska jsou tak osobitým a neopakovatelným kusy našeho kulturního dědictví. Chti bychom-li se projít slánským krajem, měli bychom poslouchat opověsti od pamětníků a hledat příběhy, které zde vznikly před mnoha lety. Ať již budeme sama v roli posluchače, nebo též vypravěče, poznáváme tak moožná i vlastní rodinnou historii a tradice.

Ponaučení z Balady pověsti a pohádky ze slánska

V baladách, pověstech a pohádkách ze Slánska se ukrývají příběhy plné kouzel a tajemna, které nás nejenom baví, ale také využívají jako způsob učení. Dětem dávají podnět k fantazii a rozvíjejí jejich představivost, zatímco nás dospělé učí o lidské povaze, historii krajiny a hodnotách, které by měli lidé dodržovat. Tyto příběhy také často ukazují, jaké události se kdysi v krajině udály a jaký vliv mohli mít dávní obyvatelé. Balady Pověsti a Pohádky ze Slánska jsou tak osobitým a neopakovatelným kusy našeho kulturního dědictví, které bychom měli objevovat a předávat dál dalším generacím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka