Krátké české pohádky před spaním pro děti

Pták Žhar a zlatý klíč

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Byla jednou jedna princezna, která toužila po lásce, ale nevěděla, jak ji najít. Jednoho dne se vydala do lesa, kde potkala Ptáka Žhara a ten jí nabídl pomoc. Řekl jí o tajemném zlatém klíči, který otevře dveře k jejímu srdci. Princezna se rozhodla klíč najít a začala tak neuvěřitelnou dobrodružnou cestu. Co ji všechno čekalo a zda nakonec našla skutečnou lásku, se dozvíte v této pohádce o Ptáku Žharovi a zlatém klíči.
H2: Pták Žhar a zlatý klíč

H3: O začátku Ptáka Žhara

V dávných dobách, když byla země ještě mladá a lidé stále hledali své místo v tomto světě, žil v jednom hlubokém lese Pták Žhar. Tento pták se vyznačoval velice nezvyklým způsobem, jakým viděl svět okolo sebe. Skipům na větvích stromů se zdál být jako loutka, kterou někdo ovládá. Jeho hnedé peří bylo tak výrazné, že lidem připomínalo blízkost ohně. Z tohoto důvodu právě on dostal neméně výjimečný název – Pták Žhar.

H3: O jednom velice významném klíči

Ať už se člověk jakkoliv snaží najít místo, kde by mohl žít bez starostí, vždy se najde někdo, kdo mu přinese nový úkol. Tak se stalo i Ptáku Žharovi, když jej navštívil sotva dospělý chlapec jménem Josef. Přinesl s sebou klíč se zlatým tělem, ale hlavně s mnoha záhady. Klíč byl totiž schovaný v malé krabičce a když se Josef snažil něco najít, nemohl se dostat ani k jednomu dalšímu předmětu. Josef vyprávěl Ptákovi Žharovi o tom, jak se mu zdálo, že klíč patří naprosto někomu jinému, než je on sám.

H3: Cesta za záhadou

Pták Žhar si uvědomil, že na takovou věc musí být připraven. Rozhodl se tedy vydat spolu s Josefem na cestu za záhadou, která by jim měla přinést odpovědi. Cesta nebyla vůbec jednoduchá, protože kromě krátkých odpočinků pro baterie – tak jak si Pták Žhar říkal svůj odpočinek – jim bránilo mnoho překážek. Byl to na České poměry naprosto nevídaný suchý léto, kdy se sucho lepilo na každou rostlinu, kterou míjeli. Pták Žhar sice snášel sucho lépe než Josef, ale přesto se museli s ním často potýkat.

H3: Údolí utrpení

Na konci cesty se dostali do hlubokého údolí, které bylo naprosto vysušené a zpustlé. Tráva byla spálená a odumřelá, stromy měly listy spadané a naprosto bezkrevné. Cestu tudy neznal ani Pták Žhar, ale údolí mu připomínalo místo, kde kdysi viděl mnoho ptáků shromážděných kolem kruhovitého místa uprostřed lesa. Byly tam hnízda, taky krásné a barevné, jako kdyby je maloval někdo hodně zručný. Hnízda byla ale naprosto prázdná.

H3: O neviditelných lidech

V údolí se skutečně děly věci naprosto nepředstavitelné. Josef a Pták Žhar viděli několik kráčejících postav, které ale nebylo možné vidět. Byly to neviditelné osoby, o kterých se povídalo, že chrání určité předměty. Pták Žhar se bál, ale už ne proto, že by cítil nebezpečí, spíš proto, že měl představu, že mu někdo nervózně sahá na hřbet.

H3: Zlatý klíč odhaluje tajemství

Nakonec se dostali před malou chatrč, kam je pozval neviditelný majitel klíče. Josef si cestou uvědomil, že úplně zapomněl na klíč, tak se rozhodl se ho zeptat, co vůbec na tom klíči bylo tak zvláštního. Majitel klíče mu odpověděl, že klíč odhaluje tajemství, které zrovna s nimi někdo sdílet chtěl. Josef se zarazil, ale to bylo naprosto naprosto neuvěřitelné! O co přece měl jít? Majitel klíče mu odpověděl, že to bude další záhada, kterou nebude tak snadné odhalit.

H2: Pták Žhar se vrací domů

Na cestě zpět do svého domova v lese si Pták Žhar uvědomil, že se vlastně nic nedozvěděl o tom, proč mu byl Josef přítel a zároveň byl vděčný za to, že se setkali. Usoudil, že nejpravděpodobnější odpovědí na tuto otázku je to, že se stali přáteli tím jednoduchým důvodem, že se navzájem potřebovali.

H3: Závěr

A tak Pták Žhar vrátil zlatý klíč Josefovi a ujistil se, že se vždycky budou moci hledat odvahu, abychom se vypořádali s cestou, jak nám život přináší. Ať už budeme potřebovat poradit, změnit cestu, nebo najít neviditelného průvodce, vždy se najde někdo, kdo nám pomůže. A tak člověk musí věřit vlastní sestavě, víru a síle, přesnéč kdybych šel jedině sám.

Ponaučení z pohádky pro děti

Fairy tale „The Bird of Fire and the Golden Key“ tells the story of a unique bird named the Bird of Fire and a boy named Josef who brings a golden key with many mysteries to the bird. Together, they embark on a journey of discovery and find themselves in a dry and barren valley where they encounter invisible beings guarding certain objects. Finally, they reach the owner of the key who reveals that the key uncovers a secret that someone wanted to share with them. Although they do not find out why they became friends, they learn that they can always find courage, guidance and support on their journey through life. The lesson learned from the story is about the importance of trust, faith and personal strength, even when we are alone.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka