Byla jednou jedna krásná princezna, kterou nazývali Růžová. Její otec, král, byl velmi pyšný na svoji dceru a chtěl jí najít prince jako ženicha. Jednoho dne však král a královna obdrželi zvláštní pozvání od tajemného čaroděje na slavnostní večírek, který měl změnit osud princezny Růžové navždy. Tohle je příběh o O Růžových králech a jejich dceři, která zaspala na dlouhých sto let a čekala na svůj princ.
H2: O Růžových králech a jejich dceři: Když se krása stává prokletím
H3: Úvod do příběhu
Kde se zrodila a jak začala naše známá pohádka o Růžových králích a jejich dceři? Legenda praví, že se to stalo v jednom z mnoha domorodých kmenů, které kdysi žily na území dnešních Čech a Moravy. Království se v té době jmenovalo Kordésno a vládnutí se ujali čtyři bratři – Bohouš, Miroslav, Václav a Davídek.
H3: Prokletí kletby Šedého skřítka
Ovšem ne všechno bylo v království ideální – Šedý skřítek, zlý a potměšilý tvor se tu také usadil a rozhodl se, že bude krále a jeho lid týrat pro svou zábavu. To se zvláště nelíbilo Bohoušovi, který se snažil s démonem co nejvíce bojovat. Šedý skřítek na něj však jednoho dne uštědřil hroznou kletbu. Král Bohouš se totiž do Šedého skřítka moc zaměřoval a tak se do něj zakouzlil – jestliže mu bude krále vítězství uštědřovat, tak ať nejstaršího syna Bohoušova narodí se dcera, kterou bude moci vychovávat jen on sám. Tato kletba byla velmi silná a nikdo si nebyl jistý, zda se jí vůbec dá uniknout.
H3: Dcera krále Bohouše
Avšak zázračně se také stalo: v den, kdy se dcera krále Bohouše narodila, se všechny květiny v království rozkvetly a na trhu se prodávaly pitoreskní růže všech možných barev. Proto se přezdívalo království Růžové království. Dcera krále Bohouše byla neobyčejně krásná a chytrá, ale kletba Šedého skřítka byla velmi silná a nebylo jisté, zda se ji podaří prolomit.
H3: Představení prince a vyléčení kletby
V čase, kdy krásná princezna dosáhla doby, kdy měla být zaslíbena svému princeznímu choti, se do království dostavil princ nesmělé povahy, ale velmi statečný. Po náhodném setkání se s princeznou zamiloval a cítil, že se mu dostane k jeho srdci a že by pro ni udělal všechno. Proto také pochopil, že právě on je tím, kdo by mohl tuto strašidelnou kletbu prolomit. Proto se vydal na všechny strany království, najít skřítka a přinutit ho, aby nechal princeznu na pokoji.
H3: Boj s Šedým skřítkem a probuzení princezny
Těžký úkol to však zcela jistě nebyl. Šedý skřítek měl všechno velmi promyšlené a za úspěch své kletby se rozhodl bojovat s všemi silami, které měl. Proto když se princ dostal do jeho tajného úkrytu v hloubi lesa a vyčetl mu svoji výzvu, rozhodl se, že z ní udělá hru a vytáhne s ní co nejvíce bodů. Princ se však nevzdával a bojoval dál s celou svojí statečností. Nakonec po několikahodinovém boji Šedý skřítek podlehl a kletba se prolomila.
Princ se poté rychle vydal do sklepení hradu, kde princezna spala a políbil ji na ústa. Tímji princezna probudila z nekonečného spánku a celé Růžové království se rozplývalo v blahobytu a štěstí. Krásná princezna a princ následně začali svůj společný život v neuvěřitelné harmonii a štěstí a království už nikdy nezažilo žádnou podobnou temnou kletbu.
Ponaučení z pohádky pro děti
Pohádka o Růžových králích a jejich dceři ukazuje, jak krása může být prokletím. Král Bohouše byl kletbou Šedého skřítka přinucen mít dceru, kterou bude moci vychovávat jen on sám. Dcera byla krásná a chytrá, ale kletba byla velmi silná, a nikdo nebyl jistý, zda se ji podaří prolomit.
Princ se zamiloval do princezny a cítil, že je právě on ten, kdo může kletbu prolomit. Po boji s Šedým skřítkem a prolomení kletby princ políbil princeznu, a ta se probudila z nekonečného spánku. Království se rozplývalo v blahobytu a štěstí, a princezna a princ začali svůj společný život v neuvěřitelné harmonii a štěstí.
Z pohádky se dá vyvodit, že krása nemusí být všechno a že potřebujeme mít v sobě i jiné kvality, jako je laskavost, statečnost a odvaha. Také nás učí, že nemusí být lehké bojovat s temnotou, ale s pevnou vůlí a odhodláním můžeme překonat i ty nejtěžší překážky v našem životě.
Napsat komentář