„Bylo nebylo, v dávných časech se odehrávala jedna pohádka, která se pozvolna rozšířila po celých Rychlebských horách. Lidé zde vyprávěli o zázračných bytostech, nezdolných hrdinech a magických předmětech, které měli moc přeměňovat i celá světová krajina. Přestože se některé z těchto pozoruhodných příběhů zdály být jen mýty, místní věřili, že kouzelné bytosti stále obývají tajemné kouty Rychlebských hor a když se touláte jejich zákoutími, můžete na vlastní oči vidět zázraky, o kterých se doma vypravují pohádky a pověsti.“
Pohádky a pověsti z rychlebských hor – Kde se střetávají vysoké hory a tajemné příběhy
Rychlebské hory leží na hranicích mezi Polskem a Českou republikou a fascinují svou krásou a tajemností. Tyto hory mají vlastní kouzlo, a to díky nespočetným pohádkám a pověstem, které se tady uchovávají. Následující příběhy zavedou čtenáře do mystického světa rychlebských hor, kde se střetávají vysoké hory a tajemné příběhy.
Hory rozdělené řekou Olšovou
Rychlebské hory jsou rozdělené řekou Olšovou, která vytváří přírodní hranici mezi Polskem a Českou republikou. Podle pověsti však tuto řeku vytvořili dva mytické giganti, kteří se rovnocenně dělili o panství nad horami. Jeden z nich chtěl mít horu nejvyšší, druhý pramen nejdelší řeky. Nakonec se po dlouhých sporech dohodli na tom, že Olšovou rozdělí na dvě poloviny, ale při každé velké bouřce se mytická síla gigantů zdá voda v řece i nadále.
Trpaslíci na Šerlichu
Půvabný vrch Šerlich kryje tajemství obývané trpaslíky. Ti zde žijí a zpívají písně, které jsou slyšet ze dálky. Aby se někdo dostal na jejich místo, musí se vydat k vodopádu, kde najde malou díru ve skále. Následujícího dne ho trpaslíci provedou k jejich domovu. Jakmile se ale někdo pokusí zpívat, trpaslíci se stáhnou do hlubin Šerlichu, až se ztratí v nedohlednu.
Kouzlo Koruny
Pod vrchem Koruna se nachází vodní zdroj, jemuž se věnuje velká pozornost. Podle pověsti, kdo se zajde napít z tohoto pramene, bude od té doby velmi štěstí při lovu, ale jen na podmínku, že sezná sám sebe a rozpozná kouzlo hor.
Pomocné rameno na Špičáku
Špičák je nejvyšší vrchol Rychlebských hor. Na jeho vrcholu se nachází kruh kamenných stolů, které poskytovaly pomocným ramenům vrcholu druhý lidem. Je zde však i jiná podivná kamenitá skulptura, jež má podobu dlouhé ruky se spoustou prstů. Podle pověsti jde o rameno hada, který zahnal z vrcholu prvního obyvatele, který se sem usadil a tleskal hlavou, tedy se navzdory nebezpečí snažil ukázat, že zde bude žít. Od té doby, když se na Špičák povalí k běžnému opičímu životu, vyskytují se zde v nejméně vhodnou dobu v noci nevítaní hosté.
Zrození Rychlebských hor
V minulosti byly Rychlebské hory zploštělou nivou, ale v jeden okamžik vše změnila síla gigantů. Ti se do sebe pustili a bouřemi si vynutili nové uspořádání krajiny. Horlivě bojovali, jedna z dlaní vytvořila mohutné rokle a zbylé partie poskládali do vysokých vrcholů na několika opačných stranách řeky Olšavy. Proto zde dnes můžeme obdivovat pole, hory a vodopády, ale i množství nedohledných jeskyň, kamen, alespoň desetiliterový obličej se těší na vyhlídku zpředu, obrácený směrem ke skále a těsně pod hlavní rokle.
Rychlebské horalice
Jedna z nejvýznamnějších pověstí, která se váže k Rychlebským horám, vypráví o chytrosti dobrého krále a královny, kteří měli po jednom synovi. Král chtěl, aby založil rod, ale syn se rozhodl vstoupit do kláštera. Král se našel v nejtěžší situaci a nevěděl, jak uspokojit snahu po následníkovu. Královna mu ale řekla, že nevěřící jsou lidé, kteří pracují na ohništi, kde se připravuje čistá voda. Král ihned vytáhnul do hor a dal je mozku, aby praktikovali schopnost kontrolovat sebe. Poté se vrátil domů a oznamoval svým lidem, že nepotřebují náboženství, ale to, co ovládli kouzelníci v horách. Podle kulturního dědictví z Rychlebských hor tak vznikly horalice, které byly v minulosti velmi populární a dodnes nám připomínají tyto nezaměnitelné hory.
Závěr
Rychlebské hory nejsou jenom krásným pohořím a oblastí s mnoha možnostmi pro turisty. Tyto hory ukrývají mnoho tajemství a pověstí, které jsou součástí kulturního dědictví tohoto regionu. Jsou plné legend, magie a záhad, které lákají mnoho lidí, aby jim objevují neustále nové tajemství. Pokud se vydáte do Rychlebských hor, připravte se na podmanivé přírodní scenérie a neuvěřitelné příběhy, které se tu stále ještě uchovávají a fascinují nás všechny.
Ponaučení z Pohádky a pověsti z rychlebských hor
Pohádky a pověsti z Rychlebských hor nám ukazují, že tyto hory mají vlastní kouzlo. Například podle jedné z pověstí vytvořili dva mytické giganti řeku Olšovou, která dnes vytváří přírodní hranici mezi Polskem a Českou republikou. Na vrcholu Špičáku se nachází kamenné stoly, které poskytovaly pomocná ramena vrcholu druhým osobám. Další pověst vypráví o chytrosti dobrého krále, který chtěl, aby jeho syn založil rod, ale ten se rozhodl vstoupit do kláštera. Král našel řešení v horalicích, které jsou součástí kulturního dědictví tohoto regionu. Rychlebské hory jsou tedy plné legend a záhad, které fascinují mnoho lidí, kteří sem přijíždějí hledat nová tajemství.
Napsat komentář