Krátké české pohádky před spaním pro děti

O zlaté rybce pohádka

Datum vydání:

Aktualizace pohádky:

Byla jednou jedna zlatá rybka, která měla schopnost plnit přání. Tato pohádka je o tom, jak jedna dívka našla rybku a jaké přání si splnila. Příběh ukazuje, jak je důležité být vděčný za to, co máme, a jak nás touha po víc a víc může zaveden do nebezpečí. Poznejte s námi tuto pohádku o O zlaté rybce, která se odehrává v kouzelném českém lese.

O zlaté rybce pohádka

Úvod

Byla jednou jedna chudá vdova, která si žila se svým synem v malé chaloupce na okraji vesnice. Matka a syn byli velmi šťastní, ale bylo jim těžko, protože neměli nic jiného než hlad a chudobu.

Jednoho dne, když syn šel lovit ryby do řeky, spatřil zlatou rybku plavající ve vodě. Zlatá rybka se mu rozmluvila a řekla mu, že mu splní tři přání, pokud ji pustí zpět do vody. Chlapec souhlasil a zlatá rybka mu začala plnit jeho přání.

První přání

Chlapec si přál, aby jeho matka měla dostatek jídla a byla šťastná. Zlatá rybka mu to splnila a do chaloupky najednou přibyly mnohé potraviny a zdroje, které jim pomohly překonat chudobu. Matka a syn se nyní mohli najíst podle svého uvážení a byli velmi šťastní.

Druhé přání

Další den se syn vrátil k řece a zase viděl zlatou rybku. Tentokrát se rozhodl si přát, aby nemusel žít v chaloupce, ale mít svůj vlastní hrad na kopci s výhledem na moře. Zlatá rybka mu tento sen splnila a když se syn vrátil domů, všechno bylo jiné. Malou chaloupku zničil obrovský hrad, kde mohl syn a jeho matka žít ve velkém pohodlí.

Třetí přání

Po pár dnech se syn znovu vrátil k řece a viděl zlatou rybku plavat ve vodách. Věděl, že mu zlatá rybka může splnit jeho třetí a poslední přání. Tentokrát si přál, aby byl nejbohatší a nejmocnější mužem v zemi, aby se mohl stát králem.

Zlatá rybka mu řekla, že jeho přání bude splněno, ale jeho neukázněnost bude mít důsledky. Syn se stal králem, ale byl tak posedlý slávou a mocí, že se stal krutým a zlým mužem. Jeho lidé ho opustili a opakovali si: „Jak byl chudý, tak zůstane chudý.“ Syn byl nyní nejbohatší a nejmocnější muž v zemi, ale stále se cítil prázdný a sám.

Závěr

Chlapec pochopil, že moc a bohatství nejsou nejdůležitější, že štěstí a láska jsou cennější. Rozhodl se vrátit se ke zlaté rybce a řekl jí, že její magická moc je pro něj příliš nebezpečná, že už nemá důvod si plnit přání. Zlatá rybka se usmála a řekla mu, že se stává moudrým mužem, který poznal skutečný význam života.

A tak, chlapec se vrátil ke své matce do svého malého království a začal žít šťastně a pokořeně. A zlatá rybka se vrátila zpět do řeky, kde plavala a čekala na dalšího, kdo ji potřebuje. Ať už jen k radosti nebo k opravdovému splnění přání.

Ponaučení z O zlaté rybce pohádka

Pohádka „O zlaté rybce“ nás učí, že bohatství a moc nejsou nejdůležitější v životě. Je důležité být sám sebou a být spokojený s tím, co máme. Byli jsme také upozorněni, že neukázněnost může mít důsledky, když syn požádal o moc a bohatství, ale stalo se z něj zlý a krutý muž. Závěrem se syn rozhodl vrátit se ke svému domovu a žít šťastně s matkou, což ukazuje, že rodina a láska jsou důležitější než bohatství a moc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejnovější pohádky

 • Aponibolinayen a Slunce

  Zapomeňte na klasické pohádky o princeznách a princi – tato pohádka je o Aponibolinayen, slunci filipínské mytologie. Přicházející z jiného světa, Aponibolinayen se dostane na jedinečnou cestu, aby našla své místo v nové zemi, zatímco na své pouti se setká s mnoha překážkami a nebezpečím. Její odvaha a síla jsou však nezaplacené, protože koneckonců ukáže,…

  Celá pohádka

 • Ela a bela pohádka

  Byla jednou krásná princezna jménem Ela, kterou nazývali Ela a bela. Tato pohádková postava žila v malém království uprostřed rozkvetlých luk a zelených lesů. Její život byl plný zážitků, pozlátkování a nádherných šatů. Nejvíce si ale užívala volné chvíle, které trávila procházkami v přírodě a poslechem zpěvu ptáků. Ale jednoho dne se její pohodlný svět…

  Celá pohádka

 • The Farmer and the Devil’s Match: A Czech Folktale

  Byl jednou jeden farmář, který si užíval svůj klidný a plodný život. Jednoho dne se však setkal s ďáblem, který mu nabídl rozhodně nevšední sázku. Tento příběh, nazvaný „Farmář a ďáblova sázka“, je výjimečná česká pohádka, kterou vám nyní budeme vyprávět. Once upon a time, in a small village in the heart of Czech, there…

  Celá pohádka